Video w sieci – telewizja już nie

Jak donosi raport badań OFFON Agency, z czerwca 2016 roku, „video staje się na świecie coraz popularniejszą formą przekazu marketingowego. Mnogość kanałów, w których można je zamieszczać, i form, jakie może ono przybrać, powoduje, że można je wykorzystać do promocji najróżniejszych produktów i usług, skierowa­nych do bardzo zróżnicowanych grup odbiorców.

Przeprowadziliśmy więc ogólnopolskie badanie, które pokazuje popularność i sposób wykorzystania działań video marketingowych przez przedsiębiorstwa w naszym kraju. Pokazuje, czy i w jaki sposób firmy korzystają z możliwości promocji za pomocą materiałów video, jakie formy video są najpopularniejsze, w jakich kanałach są dystrybuowane produkcje filmo­we. A przede wszystkim pokazuje, jaki jest stosunek polskich przedsiębiorstw do prowadzenia działań video marketingowych i opinie o nich. (…)

W badaniu ankietowym, przeprowadzonym w lutym i marcu 2016 roku, wzięło udział 400 przedsiębiorstw z całej Polski, z czego 150 to mikroprzedsiębiorstwa, 93 przedsiębiorstwa małe, 82 średnie, a 75 duże. Cały sektor MMSP w badaniu był reprezentowany przez 325 przedsiębiorstw.

Najpopularniejszym kanałem, według wszystkich badanych, wykorzystywanym w celach promocyjnych i reklamowych, okazuje się być Internet. Jedyną formą promocji w Inter­necie, którą przedsiębiorcy planują nieznacznie ograniczyć w najbliższych 2 latach, są formy graficzne. Niewielki wzrost widoczny jest w przypadku planowania wykorzystania promocji z użyciem form tekstowych. Jednak najbardziej spekta­kularny wzrost, bo aż o 19,5 punktów procentowych, prognozowany jest dla wykorzystania form video. Trzeba zaznaczyć, że przedsiębiorcy w ostatnich 2 latach najrzadziej wykorzystywali do promocji w Internecie właśnie tę formę. Wysunie się ona, według deklaracji badanych, na drugie miejsce pod względem liczby przedsiębiorstw z niej korzystających.

Zmniejszać będzie się, według badanych, odsetek przedsię­biorstw inwestujących w promocję za pośrednictwem telewizji tradycyjnej.

video w sieci badania marketing video

Badania marketing video

Video w sieci – zalety filmu promocyjnego

Najczęściej wykorzystywaną formą video zamieszczaną przez przedsiębiorstwa w Internecie był dotychczas film promocyjny. Taki film posiada prawie 2/3 przedsiębiorstw korzystających z video marketingu w Internecie. Wykorzystanie spotów reklamowych i filmów instruktażowych deklaruje niewiele po­nad 40% badanych firm. Te trzy formy są na dzień dzisiejszy najpopularniejsze.

video w sieci formy materiałów video

Formy materiałów video

Wskazując okoliczności sprzyjające inwestowaniu w video marketing w Internecie najbardziej jednomyślni byli badani z segmentów DOŚWIADCZENI i PLANUJĄCY. Należy jednak zauważyć większy (w większości przypadków) optymizm DOŚWIADCZONYCH. Przedsiębiorcy ci wskazywali często, że wykorzystanie materiałów video buduje pozytywny wizeru­nek marki, że jest to znaczący obecnie trend w marketingu. Potwierdzali także wcześniejsze deklaracje dotyczące większej atrakcyjności tej formy przekazu od przekazu graficznego, a także telewizyjnego. Wskazywali na łatwość targetowania takiego przekazu do odpowiedniej grupy internautów, sku­teczność tej formy promocji, a także na łatwość stworzenia materiału video.”

 

 

video w sieci powody sprzyjające inwestowaniu w materiały video

Powody sprzyjające inwestowaniu w materiały video

Video w sieci zdominuje 90% dodawanego contentu w Internecie

Anna Mazur w swym artykule, Treści video zdominują social media, na portalu MakoLab, pisze, że „według prognoz, w 2017 video ma stanowić 90% contentu dodawanego do Internetu. Bazując na danych IBM Marketing Cloud, można powiedzieć, że wielka zmiana rozpoczęła się w 2015 roku. Od kwietnia do listopada liczba odsłon treści video na Facebooku podwoiła się − z 4 do 8 miliardów. Obserwujemy wielkie starcie gigantów – Facebook contra Youtube, powstają nowe serwisy, a skorzystają na tym zarówno prywatni użytkownicy, jak i reklamodawcy. Dlaczego treści video dominują? Okazuje się, że kluczem jest nasza biologia. 90% informacji docierających do mózgu stanowią treści wizualne, które mózg przetwarza 60 razy szybciej niż teksty, dlatego preferujemy zdjęcia, a najlepiej reagujemy na filmy. A skoro treści video wzbudzają 62% większe zaangażowanie niż zdjęcia, publikacja filmów reklamowych w social media – po prostu się opłaca”.

Mózg przyswaja łatwiej ruchomy obraz i dłużej się na nim skupia

Zaś magazyn interaktywny Sprawny.marketing donosi w swoim artykule, Treści wizualne jako niezbędny element skutecznej strategii Content Marketingowej, że „według wyników badań Not Quite the Average: An Empirical Study of Web Use, użytkownicy Internetu czytają aż 49% treści na stronach o zawartości mniejszej niż 111 słów i jedynie 28% treści w przypadku witryn o średniej zawartości 593 słów. Dla porównania, średnia długość oglądanej w Internecie treści wideo wynosi 2,7 minuty, co przypisać można niewielkiemu wysiłkowi związanemu z przyswajaniem informacji podanych w tym formacie. Powyższe wyniki pozwalają stwierdzić, że przeglądamy dostępną treść jedynie pobieżnie, skupiając się głównie na informacjach zaprezentowanych w najbardziej przystępny sposób. Co więcej, według danych the Statistic Brain, zmienia się również nasza zdolność koncentracji: w ciągu ostatnich 13 lat, średni czas koncentracji skrócił się aż o 4 sekundy z 12 do 8 sekund.”

Daj się polubić szybciej

Jak widać badania i raporty jednoznacznie wskazują na to, że nie ma co czekać tylko trzeba chwytać za kamery, lustrzanki lub dobrej jakości telefony komórkowe i budować więź z klientami, pokazując to, co się robi w wykadrowanych ujęciach, ale też nieco od zaplecza. Wszyscy lubimy mieć kontakt z drugą osobą, widzieć ją, patrzeć, jak tworzy, wczuć się w jej misję. Wyjdźmy zza cyferek, które określają parametry naszej firmy i sukcesów. Pokażmy swoją autentyczną twarz. Jak na kawie z przyjacielem. Oczywiscie możemy widywać się w realu, ale przy dużej ilości klientów idealnym rozwiązaniem jest forma content video marketingu, czyli większej ilości treści video. Uczących, informujących, pomagających. Począwszy od video wizytówki, przez serię nagrań instruktażowych, a skończywszy na kręceniu transmisji live. W ten sposób docieramy do ogromnej ilość odbiorców i w pewien sposób dajemy się polubić i to nie dzięki cyfrom i certyfikatom, ale dzięki byciu prawdziwym.

Źródła raportów i artykułów:

1. Agencja interaktywna OFFON: https://nowymarketing.pl/t/6053,offon-agency, współpracująca m.in. z Brand24, Sotrender, Marketer +. Dobrze się zapisać na ich newsletter i być na bieżąco.

2. Magazyn interaktywny Sprawny.marketing, artykuł: Treści wizualne jako niezbędny element skutecznej strategii Content Marketingowej

https://sprawnymarketing.pl/tresci-wizualne-jako-niezbedny-element-skutecznej-strategii-content-marketingowej/

3. Bardzo ciekawe raporty możesz znaleźć też na stronie : interaktywnie.com (https://interaktywnie.com/biznes/artykuly/raporty-interaktywnie-com)

Nie wiesz jak zacząć? Zacznij od kreatywnej burzy mózgów na tematy, w których jesteś dobry i które pomogą innym zrozumieć Twoją branżę. Nie bój się, że dajesz wiedzę za darmo. Rób to stopniowo, najlepiej jak potrafisz. Zobaczysz, że wszystko do Ciebie wróci. Potem wybierz aplikację bądź programu do montowania filmów, TUTAJ podpowiadam jakie. A teraz nie pozostaje Ci nic innego jak zacząć nagrywać. Postaraj się regularnie i prosto z serca. Baw się tym. Jeśli czegoś nie będziesz wiedział: pisz na anna@lightinside.pl wyręczam, pomagam, pokazuję jak.