Program do nagrywania ekranu, zrzutu ekranu lub narzędzie do nagrywania czynności ekranowych – zwał jak chciał. Polecę teraz kilka takowych sprawnie działających.

Po co Ci program do nagrywania ekranu?

Zacznijmy od tego co nim można zrobić. Przede wszystkim nagrać jakąś czynność na komputerze, którą chcesz komuś pokazać lub wyjaśnić. Do tego możesz nagrać swój głos, który będzie służył jako instrukcja, za którą widz podąża śledząc równocześnie obraz. To najlepszy sposób na stworzenie tutoriala lub lekcji video. Możesz pokazać w ten sposób jak działa twoja aplikacja lub program albo też udostępnić swój ekran i wraz z widzami prześledzić pokaz slajdów z twoich warsztatów lub webinaru.

Jaki jest najlepszy program do nagrywania ekranu?

Najlepszy pewnie powstaje teraz, ale mogę Ci powiedzieć o kilku sprawdzonych. Osobiście korzystam z Snagit, ma on funkcję PrintScreen (czyli zrobienia zdjęcia z tego co jest aktualnie na ekranie) oraz funkcję nagrywania filmików.

Programy jakie polecają inni

  • Camtasia Studio to dobry program do prezentacji i demonstracji szkolenia.

  • Movavi posiada narzędzia do edycji i dzielenia video, przechwytywania obrazu z kamerki internetowej, pulpitu lub urządzenia zewnętrznego takiego jak video czy telewizja. W tym programie można też rejestrować dźwięk z mikrofonu oraz tworzyć ze zdjęć pokazy slajdów i udostępniać je online. Istnieje też program z tej samej firmy dedykowany nagrywaniu zrzutów ekranowych: Screen Video Recorder posiada on również wersję darmową do testowania.

  • Zoom.us, to głównie program do videokonferencji firm, spotkań online, webinariów, czatu, telekonferencji podczas, których można udostępniać ekran oraz aplikacje.

  • Action! program do nagrywania sekwencji video z gier, pulpitu lub dowolnego fragmentu ekranu. Jeśli posiadasz mikrofon, możesz też nagrywać dzięki niemu obraz z dźwiękiem (nawet twoją narracją lub muzyką odtworzoną na komputerze. Wszystko w dowolnej rozdzielczości. Za pomocą specjalnego trybu Perfect Video Match możesz nagrywać filmy z internetu lub odtwarzaczy multimedialnych w lepszej jakości przechwytywanego obrazu. Zaś zrzuty ekranu z gier możesz przesyłać film na Facebook lub YouTube. Podobnie działa też program XSplit.

 

  • IceCream Screen Recorder to darmowe narzędzie do nagrywania sekwencji wideo z pulpitu oraz tworzenia zrzutów ekranowych z dowolnego obszaru znajdującego się na ekranie monitora. Nadaje się doskonale do tworzenia wideo-recenzji lub poradników multimedialnych z gier komputerowych. Można opcjonalnie zarejestrować dźwięk przy użyciu mikrofonu np. głos lektora i zapisać je możemy w postaci pliku MKV (z wykorzystaniem kodeków MPEG-4 i AC3). W przypadku zrzutów ekranu program daje możliwość zapisania grafiki na dysku w postaci pliku .png lub .jpg.

Programów do nagrywania ekranu mam jeszcze w swoich notatkach trzy razy więcej, ale te podane wyżej są jednymi z częściej polecanych. Poza tym co za dużo wiedzy to nie zdrowo w sensie można mieć chaos w głowie od ich nadmiaru.

Funkcja PIP (Picture in Picture)

Jest to funkcja, w której możemy nałożyć na siebie dwa filmy np. gadającą głowę (gdzieś z boku ekranu), która wszystko wyjaśnia a pod spodem np. pokaz slajdów z warsztatów online lub działanie danej aplikacji, czy programu. Takie narzędzie posiadają niemal wszystkie programu do montażu filmów, które opisałam TUTAJ. Osobiście korzystam z funkcji PIP w mojej ulubionej Filmorze.

Jeśli rekomendujecie jeszcze jakieś inne programy do nagrywania czynności ekranowych – dajcie znać. Może komuś ta wiedza pomoże.

Zapisz się do newslettera lightinside.pl

Signup now and receive an email once I publish new content.

Z listy możesz wypisać się w dowolnym momencie. Przechowuję twoje dane w bezpieczny sposób i nie przekazuję ich osobom trzecim.