Program do nagrywania ekranu, zrzutu ekranu lub narzędzie do nagrywania czynności ekranowych – zwał jak chciał. Polecę teraz kilka takowych sprawnie działających.
Po co Ci program do nagrywania ekranu?
Zacznijmy od tego co nim można zrobić. Przede wszystkim nagrać jakąś czynność na komputerze, którą chcesz komuś pokazać lub wyjaśnić. Do tego możesz nagrać swój głos, który będzie służył jako instrukcja, za którą widz podąża śledząc równocześnie obraz. To najlepszy sposób na stworzenie tutoriala lub lekcji video. Możesz pokazać w ten sposób jak działa twoja aplikacja lub program albo też udostępnić swój ekran i wraz z widzami prześledzić pokaz slajdów z twoich warsztatów lub webinaru.
Jaki jest najlepszy program do nagrywania ekranu?
Najlepszy pewnie powstaje teraz, ale mogę Ci powiedzieć o kilku sprawdzonych.
Programy jakie polecają inni
- OBS Open Broadcaster Software – obecnie to właśnie z niego korzystam. Służy do nagrywania czynności, które wykonujesz na pulpicie albo w konkretnym okienku programu a także do streamowania (transmisji) na żywo. Można łagodnie przechodzić między oknami albo utworzyć scenę w której widać i ciebie i program/ prezentację, którą pokazujesz. Możesz go zainstalować na Windowsie, macOS i Linuxie. Istnieje też dedykowany już pod sam streaming dodatkowy program OBS ninja.
- Ezvid prosty i darmowy program do nagrywania czynności ekranowych na macOS i na Windows
- Loom to darmowa wtyczka do przeglądarki Chrome, pozwalająca bardzo szybko zarejestrować materiał video i podzielić się nim z innymi. Można nawet nagrywać z kamerki internetowej;
- Camtasia Studio to dobry program do prezentacji i demonstracji szkolenia ale płatny.
- Kiedyś korzystałam z programu Snagit, ma on funkcję PrintScreen (czyli zrobienia zdjęcia z tego co jest aktualnie na ekranie) oraz funkcję nagrywania filmików.
- Movavi posiada narzędzia do edycji i dzielenia video, przechwytywania obrazu z kamerki internetowej, pulpitu lub urządzenia zewnętrznego takiego jak video czy telewizja. W tym programie można też rejestrować dźwięk z mikrofonu oraz tworzyć ze zdjęć pokazy slajdów i udostępniać je online. Istnieje też program z tej samej firmy dedykowany nagrywaniu zrzutów ekranowych: Screen Video Recorder posiada on również wersję darmową do testowania.
- Zoom.us, to głównie program do videokonferencji firm, spotkań online, webinariów, czatu, telekonferencji podczas, których można udostępniać ekran oraz aplikacje. Darmowa wersja może uruchamiać spotkania na 40 minut. Program generuje ID spotkania i kod oraz link, które musisz rozesłać do zainteresowanych.
- Be.Live TV – ten program też jest bardzo często polecany wśród osób, które nagrywają wywiady z kimś na transmisjach, które nagrywają ekran by coś wytłumaczyć.
- Ostatnio świat transmisji i wspólnych wywiadów np. na Facebooku podbija też program StreamYard. Używałam, super ale logo kaczki mało eleganckie.
- Podobnie dobrze funkcjonuje też ClickMeeting, również kilka razy miałam przyjemność być jego użytkowniczką.
- Do webinarów i liveów inni polecają też platformę: Live Webinar , Youtube Stream oraz livey na Facebooku (skąd można pobrać nagranie choć jest w słabej jakości)
Programów do nagrywania i streamowania ekranu mam jeszcze w swoich notatkach trzy razy więcej, ale te podane wyżej są jednymi z częściej polecanych. Poza tym co za dużo wiedzy to nie zdrowo w sensie można mieć chaos w głowie od ich nadmiaru.
Funkcja PIP (Picture in Picture)
Jest to funkcja, w której możemy nałożyć na siebie dwa filmy np. gadającą głowę (gdzieś z boku ekranu), która wszystko wyjaśnia a pod spodem np. pokaz slajdów z warsztatów online lub działanie danej aplikacji, czy programu. Takie narzędzie posiadają niemal wszystkie programu do montażu filmów, które opisałam TUTAJ. Osobiście korzystam z funkcji PIP w mojej ulubionej Filmorze.
Jeśli rekomendujecie jeszcze jakieś inne programy do nagrywania czynności ekranowych – dajcie znać. Może komuś ta wiedza pomoże.