Przed Tobą duża okazja, by zrobić komuś najlepszy prezent w życiu? Najlepiej zrobić go ze starych zdjęć i filmów. Będzie on zapamiętany na lata i często odtwarzany. Uwierz mi 🙂 Ponad 40% moich zleceń filmowych dotyczy takich filmików ze wspomnień. Materiały filmowe i zdjęciowe nadsyłane są z każdego zakątka w Polsce, czasem z dużym buforem czasowym, a czasem “na jutro”.

Okazje do podarowania takiego prezentu to najczęściej: 1 roczek dziecka (kolejne też wiadomo :)), 18-stka, okrągłe urodziny i ślub.

Jak się do tego zabrać samemu? Zacznijmy od materiałów.

Materiały do prezentu ze starych zdjęć i filmów

 • VHS – jeśli masz filmy na taśmach VHS bądź innych nośnikach z lat 80-tych i 90-tych, nie zastanawiaj się ani minuty dłużej, tylko od razu pędź do punktu gdzie takowe taśmy zgrywają np. na DVD lub na format mp4. W Krakowie korzystam obecnie z usług firmy: nagrywanie.net.pl. Mają oni kilka punktów, do których można zanieść takie kasety. Koszt to 15 zł za godzinę, ale pamiętaj, że większość kaset ma po 120 lub 180 minut, czyli za jedną kasetę zapłacisz od 30 do 45 zł. I tak uważam, że warto. Próbowałam kiedyś kupić nagrywarkę, ale z rynku wtórnego koszt to 300-500 zł, a najczęściej są to urządzenia zepsute. Nowa zaś kosztuje ok. 1000 zł, przy czym trzeba jeszcze mieć czas, żeby te kasety kontrolować podczas przegrywania.
 • Zdjęcia wywołane – jeśli masz je w formie papierowej – zeskanuj te najważniejsze. Chyba, że również chcesz pobawić się w archiwizację. Jeśli zaś jesteś posiadaczem masy zdjęć w cyfrowej wersji na twoim dysku – ustal, że np. 20 minut dziennie przeglądasz kilka katalogów w telegraficznym skrócie na podglądzie i wyłapujesz tylko te najlepsze fotki. I pamiętaj – rób to małymi kroczkami, nie patrz na całość. Tak jak biegacz stojąc pod wielką górą nie patrzy na nią w całości tylko patrzy pod nogi, na każdy swój kolejny mały kroczek. Jeśli nie masz już czasu, bo Jubilat zaraz będzie zdmuchiwać świeczki z tortu – przejrzyj tylko te znaczące katalogi, z ważnych wydarzeń w jego życiu.
 • Filmiki z aparatu i z komórki – tak jak w przypadku zdjęć papierowych – wybierz te najbardziej znaczące lub najśmieszniejsze momenty w życiu Jubilata. I nie zapomnij, że…

Prócz starych zdjęć i filmów, dorzuć jeszcze video – życzenia od innych

Tutaj zaś warto zastanowić się, czy nie zrobić z takich video – życzeń osobny materiał filmowy. Bliscy czasem się rozgadują – i to jest fajne, ale też zmusza do skupienia przez dłuższą chwilę. Jeśli uda im się krótko złożyć życzenia w dwóch – trzech zdaniach, dołącz te materiały do starych zdjęć i filmików. By ułatwić bliskim życzenia możesz zadać im podobne pytania:

 1. Jak poznałeś/łaś Jubilata?
 2. Gdybyś miał/a opisać Jubilata w 3 słowach to….
 3. Gdybyś miał/a opisać Jubilata w 3 słowach…
 4. Co kojarzy Ci się z Jubilatem?
 5. Najśmieszniejsza przygoda/zdarzenie, które przeżyliście razem?
 6. Czy możesz złożyć życzenia dla naszego …-latka? (mile widziana inwencja własna: piosenka, wiersz, kostiumy, scenografia etc…)

ze starych zdjęć i filmów

10 podpowiedzi: co wybrać ze starych zdjęć i filmów?

Najlepiej przekrój z całego życia, czyli zdjęcia/ filmy:

 1. Z dzieciństwa. Te najbardziej charakterystyczne: jedno z pierwszych zdjęć po urodzeniu, zdjęcie we wózku (i np. podpisać we własnym Cadillacu), zdjęcie na koniu (podpisać: na własnym rumaku), zdjęcie z wakacji, z ulubioną zabawką, na występie w przedszkolu/ szkole, z instrumentem jeśli Jubilat na czymś gra lub z farbami/ kredkami jeśli maluje itd. Zdjęcie/ film z miłością z przedszkola lub z przyjaciółmi.
 2. Z młodości. I Komunia Święta, występy w szkole albo na wielkiej scenie, pasje, sport, zabawa, z przyjaciółmi z młodości, z pierwszą miłością (o ile te wspomnienia są dobre).
 3. Z rodzicami, rodzeństwem, kuzynami, domowymi zwierzątkami.
 4. Z przełomowych wydarzeń w życiu Jubilata: z 18-stki, studiów, ślubu, z zakupu nowego mieszkania, z nowonarodzonymi dziećmi, z wnukami…
 5. Pasje i podróże Jubilata.
 6. Z pracy.
 7. Śmieszne zdjęcia i filmy: głupie pozy, sytuacje, bale karnawałowe itd.
 8. Jubilat dziś.
 9. Z przyjaciółmi, z miłościami o ile wspomnienia są dobre.
 10. Video – życzenia od bliskich i znajomych. O nich pisałam akapit wyżej. Jeśli ktoś nie umie nagrać nawet telefonem takich krótkich video – życzeń, poproś go o zdjęcie i życzenia pisemne – lepiej wstawić takie niż pominąć kogoś ważnego.

ze starych zdjęć i filmów

Najważniejsze zasady przy robieniu video – prezentu ze starych zdjęć i filmów:

 1. Maksymalnie 30-50 zdjęć. Chyba, że to 70-80-tka, to wtedy można wstawić nawet do 100 starych zdjęć, ale już np. bez filmów. Samych filmów też polecam Ci wybrać tyle by w sumie jako całość miały kilkanaście minut.
 2. Najlepiej jeśli film będzie trwał 10-15 minut. Później uwaga zebranych i samego Jubilata, podczas wyświetlania na rzutniku filmów w restauracji, spadnie do zera.
 3. Jeśli wybrałeś video – życzenia, w formie odpowiedzi bliskich na zadane pytania o Jubilata – zastanów się, czy nie zrobić z tego osobnego filmiku. Czas trwania wypowiedzi mocno się wydłuży.
 4. Muzyka jako podkład pod film jest równie ważna. Dobrze dobrana wyciśnie łzy wzruszenia do ostatniej kropli. Jeśli wiesz, co Jubilat lubi słuchać lub z jakim utworem łączą go miłe wspomnienia, ściągnij tą muzykę np. z TEJ strony i podłóż pod film ALE UWAŻAJ: muzyka powszechnie znana nie może być udostępniana publicznie. W zaciszu domowym lub w restauracji dla bliskich nie będzie problemu, ale już nie na Facebooku, YouTubie i innych kanałach social media. Przemyśl sprawę podkładu muzycznego dużo wcześniej. Polecam ci mój ARTYKUŁ o muzyce pod filmy, jeśli chcesz go lepiej zgłębić.
 5. Pamiętaj o początku i końcu, czyli dla kogo i z jakiej okazji jest filmik, a na końcu dołącz opis np. Sto lat! lub Kochamy Cię.
 6. Pod życzenia i opisy w trakcie filmu możesz podłożyć też głos lektora, szczególnie dla starszej osoby.
 7. Obejrzyj na końcu kilka razy, sam i z kimś, filmik. Zobacz, czy dobrze się go ogląda, czy zdjęcia nie są odtwarzane za długo lub za krótko itd.
 8. Gdy będziesz odtwarzać film w restauracji, pamiętaj by nawet dzień wcześniej (o ile nie tydzień wcześniej), przyjść na miejsce i sprawdzić sprzęt: czy w ogóle jest, czy działa z twoim laptopem, czy nie potrzeba jakiegoś kabelka przejściowego między sprzętami, czy jest rozwijane płótno lub kawałek białej ściany, by można było na nim wyświetlić prezentację itd. Nie chodzi o ustne dogadanie się z właścicielem, czy wszystko jest, polecam ci z całego serca sprawdzenie wszystkich połączeń. Już dwa razy wychodziłam z wesela i innej imprezy i jechałam po półtorej godziny w jedną stronę po jakiś brakujący kabelek.

Przykłady tekstów do podłożenia pod filmik dla bliskiej Ci osoby na prezent

Pamiętaj, że są to przykłady. Najlepiej życzenia wymyślić samemu – od razu inaczej się je czyta. Ja nawet jeśli używam gotowca, zawsze zmieniam kilka wersów dokładnie pod daną osobę, jej cechy charakteru, przyzwyczajenia, wspomnienia.

“Kochani rodzice!!!
Było kiedyś tak dobrze…
Długie fałdy sukienki i klamerki u spodni…
Dni były pełne Was i sny jak Wy ciepłe
Każda radość miała Wasz głos, Wasze imię…
Nie wiedzieliśmy co znaczy nienawidzić i cierpieć…
Byliśmy z wami, Wy byliście przy nas.
Dziś macie już oczy nie tak jak kiedyś
Gdy na ręce braliście nas uśmiechnięci
Tyle chwil złych i dobrych rodziło się i gasło…
a tylu już nie pamiętamy…
Pewnie nigdy nie myśleliście o nas nosząc pod sercem, a potem tuląc do piersi, że urodzicie i wychowacie płomień…
Myśleliście – Będą silni …szczęśliwi … bez trosk…
Kochani rodzice! Cóż Wam o sobie powiemy…
Nauczyliśmy się cierpieć i walczyć, otwarcie i wprost…
I kochać, kochać tak mocno jak tylko potrafi człowiek…
Dlatego w dzień tak szczególny pragniemy Wam z głębi serca podziękować…
… za to że znosiliście to czego nie sposób było znieść…
… robiliście coś z niczego…
… że dawaliście mając nieraz puste kieszenie….
… że kochaliście nas, nawet wtedy gdy kochać nas się nie dało …

Dziękujemy Wam:
za przykład dawany całym swoim życiem,
że kochać to znaczy wybaczać i mieć nadzieję,
za ciepło, miłość i oparcie, które wciąż nam dajecie,
tak mało chcąc dla siebie,
za ludzką dobroć, mądrość i tolerancję, której nas uczyliście,
za kulturę, takt i delikatność, którymi nas otaczacie.

Dziękujemy za wierszyki, melodie, które już zawsze rozbrzmiewać będą w naszych myślach
Dziękujemy za to, że zawsze byliście … nie natrętni … nie natarczywi… wolni o każdej porze, aby poradzić coś – na katar, – na gardło, – na plamę…
Za to że byliście ramieniem w które można było się wypłakać
osobami z niewyczerpanym kapitałem miłości….
Żyjcie więc rodzice długo, byście w sędziwe lata szczęście z szacunkiem zyskali u świata …
By każda chwila którą spędzicie w świecie przebiegła słodko w pomyślności kwiecie …
Niech wam zdrowie zawsze i nieprzerwanie służy, cieszcie się życiem swoim, dzieci, wnuków jak najdłużej !!!
DZIĘKUJEMY !!!”

ze starych zdjęć i filmów

Film ze starych zdjęć i filmów dla Młodych na wesele

Napiszę o tym osobno, ale krótko, bo to też trochę inna, filmowa para kaloszy. Te rodzaje prezentacji lubię najbardziej. U mnie od tego właśnie się zaczęło. Zobaczyłam kuzyna i jego nową żonę oraz wszystkich bliskich stojących za nimi jak płakali ze wzruszenia i na zmianę śmiali się patrząc na prezentację wyświetlaną za mną. Wtedy doszłam do wniosku – to jest to, co chcę robić, wywoływać w ludziach tak ogromne emocje.

Pamiętaj w tym przypadku, by wybierać zdjęcia z dzieciństwa i młodości Pary Młodej w podobnych sytuacjach. Przykładowo – dwa zaraz po urodzeniu, dwa we wózeczkach, dwa jak tańczą, dwa z rodzicami każdego z nich itd. Ciekawie wygląda prezentacja na zasadzie porównania dwóch osób, a potem przejścia do ich wspólnej drogi życiowej.

Kolejna ważna sprawa: możesz z tej prezentacji zrobić też prezent dla Młodych i… ich rodziców. tzn. Młodzi mogą ofiarować rodzicom taki film lub fotoksiążkę (jeśli było więcej zdjęć) w ramach podziękowania dla nich. Zamiast bukietu kwiatów, które zwiędną, będą oni mieli wspomnienia do końca życia.

Własne archiwum ze starych zdjęć i filmów

Polecam Ci jeszcze mój wcześniejszy post o tym Dlaczego warto tworzyć filmiki ze starych zdjęć i filmów dla samego siebie. Obecnie robię to raz w roku, w styczniu, przez tydzień, dwa. Ściągam wszystkie zdjęcia z ostatniego roku z komórek (mojej i męża), z katalogów ze zdjęć i filmów z aparatów cyfrowych, upominam się o zdjęcia od osób, które jako jedyne robiły zdjęcia na jakiejś imprezie i… przeglądam wszystko. Doświadczenie nauczyło mnie już robić to na podglądzie, w trybie przyspieszonym. Wyłapuję w ten sposób na godzinach filmów same emocje. Z całego roku powstają mi najczęściej 4 filmy po 10-15 minut. Jeśli masz duże zaległości, ale bardzo zależy ci na zrobieniu wspomnień w pigułce – rozłóż to w czasie, na małe kroczki. Tak jak pisałam – nawet po 20 minut dziennie. Na prawdę warto. Z czasem robi się to coraz szybciej. Są to najczęściej oglądane przez nas skróty filmowe naszej rodziny. NIGDY nie zaglądamy do archiwów w całości. Po prostu nie mamy na to czasu.

Przesyłanie materiałów fotograficznych i filmowych w wersji cyfrowej

Jeśli nie posiadasz własnego google dysk, gdzie można zamieścić i udostępnić swoje pliki, możesz skorzystać również z platformy wetranser.commyairbridge.com, owncloud.org, myqnapcloud.com.

Pozdrawiam ciepło