Dziś, żeby mieć w swoim filmie ujęcia z lotu ptaka nie musimy wynajmować całego samolotu, czy helikoptera albo ryzykować życiem jak Dedal i Ikar. Wystarczy kupić dron. Może nie koniecznie zabawkowy dla dzieci, bo ten jest mało stabilny a potem trzeba się go porządnie naszukać w krzakach, ale mały Mini Mavic z niewielką kamerką świetnie daje radę. Ten artykuł to kilka know how w kwestii dronów na dzień dzisiejszy. Jeśli chcesz porównać najnowsze modele dronów, najlepiej zrób to w sklepie z takim sprzętem. Ja zaś streszczam, jak wygląda sprawa na początku zabawy w latanie.

Jaki jest najczęściej kupowany dron?

Mały dron DJI Mini Mavic cena ok. 1800 zł. Z dodatkami ponad 2000 zł. Zacznę od niego, bo nadal jest najbardziej popularny. Jest wyposażony w 12-megapikselowy aparat kamerę i tworzy video w jakości Quad HD 2,7 tys. pikseli. To nadal najlepszy FlyCam zarówno dla poczatkujących jak i zawodowców, którzy np. dużo podróżują i nagrywają. Po złożeniu wygląda jak duży telefon komórkowy z wirnikami. Na swoim własnym telefonie instalujesz aplikację DJI Fly i podpinasz telefon do bazy „matki”. Połączenie drona z bazą i telefonem pozwala na operowaniem lotu i nagrywanie obrazu z kamery w dronie jako plik, który pozostanie w telefonie. Mini Mavic ma wagę 249 g, więc podlega pod dron z kamerką o masie poniżej 250 g. W takim przypadku, na tą chwilę wymaga on zarejestrowania. Szkolenia i licencje nie są obowiązkowe, ale warto je mieć. Jeśli pracujesz zawodowo z dronem, gromadzisz dzięki niemu dane lub zdjęcia, to potrzebujesz licencji.

Większe drony. Poleca się drony FPV. Są dobre, większe i droższe. Kolejny dron dobrej jakości to np. Phantom 4, koszt około 4 000 zł.

Reasumując zabawę z dronem to koszt od 1800 zł5 500 zł i więcej.

Jakie są rodzaje dronów?

Rodzaj dronów pod kątem:

  • sposobu użycia, dzielimy na: dla początkujących, z kamerą, wyścigowe, dla dzieci, z podglądem na żywo i bez kamery;
  • wagi: do 250 gramów, do 500 gramów, do 900 gramów, do 4 kg, do 25 kg;
  • marki: DJI, Parrot, Autel Robotics, Skydio, Yuneec, Syma, Betafpv;
  • ceny: od 200 zł do kilkudziesięciu tysięcy;
  • zastosowania: w rolnictwie, geodezji, drony podwodne i jeżdżące. Profesjonalne i przemysłowe.

Gdzie można latać legalnie dronem?

Pamiętaj, że nie wolno latać dronami w pobliżu lotnisk, obiektów wojskowych, w parkach narodowych czy innych obiektach z obostrzeniami w zakresie bezpieczeństwa. Loty dronem są dozwolone w przestrzeni otwartej, do określonej wysokości i przy odpowiedniej masie sprzętu latającego.

To warto wiedzieć, jeśli latasz dronem

Kadry dronem. Pięknie wyglądają ujęcia, gdzie dron śledzi auto, ujęcia na szczycie góry na około osoby, która go zdobyła, sporty ekstremalne, nocne kadry miasta, które pulsuje światłem aut jak krew w żyłach i w ogóle wszystkie ujęcia miejskie i w naturze. Bardzo ciekawe są ujęcia zza drzew, ale uważaj by dron nie wplątał się w nie. Staraj się nie łapać drona, który ląduje. Jeśli jest opcja niech wyląduje obok Ciebie. Jeśli chcesz zobaczyć jak to się może skończyć, wpisz w wyszukiwarce: Bloody drone accident Enrique Iglesias. Polecam Ci śledzić dobrych filmowców – droniarzy. Ja przykładowo lubię oglądać sympatycznego youtubera Krzysztofa Gonciarza https://www.youtube.com/user/wybuchajacebeczki. Widać, że nagrywa on wszystko z pasją, między innymi właśnie dronem. Był w niejednym zakątku świata. Do ujęć z lotu ptaka dodaje też swoje komentarze i pokazuje często od kuchni jak coś nagrywa.

Jakie trzeba mieć szkolenia, żeby latać dronem?

Do latania prawie każdym dronem potrzebne Ci są szkolenia. W skrócie: jeśli chcesz się zajmować lotami zawodowo (komercyjnymi i zarobkowymi) i gromadzić dane i zdjęcia to konieczna jest licencja. A dokładnie: świadectwo kwalifikacji, tabliczkę znamionową z nazwą podmiotu, światła ostrzegawcze w nocy, kamizelkę ostrzegawczą, system FailSafe i instrukcję operacyjną podmiotu. Do tego dochodzą badania lotniczo – lekarskie, wykup polisy OC operatora BSP i sam egzamin z latania dronem, a trochę wprawy i doświadczenia to wymaga. Przy czym samo szkolenie, po którym otrzymujesz świadectwo kwalifikacji to koszt: VLOS w zasięgu wzroku to cena 1500 zł na wszystkie drony (UAV) do 5 kg lub BVLOS poza zasięgiem wzroku to 3700 zł na wielowirnikowce (MR) do 25 kg. Zawsze sprawdzaj jakie są potrzebne aktualne szkolenia na dron np. tutaj: www.swiatdronow.pl lub www.ulc.gov.pl/drony.

Polecajki dronowe

Inspiracje

Tak jak wcześniej, polecam Ci śledzić dobrych filmowców, czy droniarzy. Ja oglądam odcinki Krzysztofa Gonciarza z całego świata https://www.youtube.com/user/wybuchajacebeczki

Tu Krzysztof Gonciarz mówi o licencji na dron:

Tu zaś o gangu droniarzy w Hong Kongu:

Pozostaje mi tylko życzyć wam udanych lotów.