Zastanawiasz się jak zrobić makijaż do wystąpień przed kamerą? Obojętne czy nagrywasz się sama w domu, czy zostałaś gościem np. telewizji śniadaniowej. Zapraszam po garść know how odnośnie szybkich i ważnych rzeczy w zrobieniu makijażu wizerunkowego. Nie jestem z branży beauty, ale łącząc wiedzę znajomej w tej dziedzinie, ze swoją pod kątem tego, co lubi w nas kamera a czego powinniśmy unikać, postaram sprostać się makijażowym pytaniom.

Makijaż do wystąpień przed kamerą – główne zasady

W telewizji przed wejściem na wizję robią często “ostatni rzut mąką w twarz”, żeby się nie świecić i dobrze wyglądać. Korona wirus sprawił, że większość z nas ma takie studio nagrań we własnym domu, ale zanim sięgniesz po mąkę przeczytaj kilka cennych rad odnośnie Twojego wyglądu przed kamerą.

Makijaż sceniczny i telewizyjny zależy w dużej mierze od intensywności oświetlenia jakiego używasz. W trakcie zwykłych nagrań w nieco oświetlonym pomieszczeniu wystarczy stonowany i codzienny makijaż. Intensywny makijaż przydaje się przy mocnym świetle i wcale nie będzie wyglądał sztucznie, podkreśli Twoją urodę i ukryje niedoskonałości. Skup się na oczach i ustach wybierając przy tym bardziej mocne odcienie cieni niż na co dzień.

Kamera to nie sroczka – kilka trików jak dobrze wyglądać

Pamiętamy, że kamera nie lubi niczego, co się świeci – dotyczy to także twarzy. Kryjący, dopasowany do karnacji podkład lub nawet lekko ciemniejszy będzie idealny, ukryje też piegi lub przebarwienia. Za jasny podkład sprawi, że możesz wyglądać jakbyś była chora. O pomoc w doborze tonu podkładu poproś panią z drogerii.

Spróbuj utrwalić i wymatowić pudrem transparentnym twarz w kształcie litery „T” czoło, nos i brodę. Po nagraniu nie zapomnij zmyć nadmiaru kosmetyków, bo w świetle dziennym mogą już zupełnie inaczej wyglądać.

Podkreślić mocniej oczy i usta – obramówka twarzy. Jeśli już coś podkreślać to właśnie te dwa elementy na twarzy. Brwi nadają ramę naszej twarzy. Powieki pomaluj mocniejszymi kolorami niż zazwyczaj. Nie żałuj też tuszu do rzęs. Oczy jak wiecie są zwierciadłem duszy i są najważniejsze w kontakcie z widzem, którego tak naprawdę nie widzimy. Usta… osobiście nie lubię ich malować, ale mówi się, żeby lepiej je podkreślić. Najlepiej matową pomadką nawet jeśli tego na co dzień nie robisz. Jeśli lubisz intensywne kolory może to być klasyczna czerwień, jeśli bardziej naturalne wybierz pomadkę brązową. Nie najlepiej w oku kamery wypada pomadka w kolorze różowym i pomarańczowym. Błyszczyk to też niekoniecznie dobry wybór, bo się świeci… a kamera tego nie lubi, jak wiemy. Malowanie ust to kwestia, którą pozostawiam już osobistemu charakterowi i stylowi.

Warto nałożyć też rozświetlacz na odsłonięte części ciała (twarz, szyję, uszy, dekolt). Trochę bronzera sprawi, że Twoja twarz będzie smuklejsza, a kamera lubi powiększać optycznie. Będziesz mniej “płaska” a bardziej “trójwymiarowa”.

Pamiętaj o dekolcie – jak mawiały nasze babcie: makijaż kończy się na biuście. Głębokie, eleganckie dekolty bardzo rozjaśniają i powiększają na plus owal twarzy.

Biżuteria tak, ale żeby odbijała światła w oku kamery. Ładnie zagra delikatna biżuteria wcinająca się w dekolt typu serek lub kolia o łukowatym kształcie do dekoltów półokrągłych. Jeśli okulary to pamiętaj o świetle z boku, unikaj centralnego oświetlenia twarzy. Możesz też lekko pochylić twarz do przodu – zniknie odbicie lampy a twoje oczy się nieco powiększą.

I jeszcze włosy. Nasza ekspertka mówi, że lepiej jak są jaśniejsze niż ciemniejsze. Można je „odciąć” od twarzy jakąś jaśniejszą opaską lub chustką.

Jeśli mieszkasz w Krakowie polecam makijażystki, które przyjadą do ciebie przed  profesjonalną sesją foto lub video: Agnieszka Mendel 695 868 709, Beata Kamińska oraz Anika Kasza;

Makijaż do wystąpień przed kamerą – kosmetyki

W sklepach z kosmetykami są już nawet takie, które są dedykowane do nagrań online. Możesz poszukać takich, które w nazwie mają np. słowo „insta” lub zapytać o nie panie, które doradzają w danym sklepie. Dobrze by kosmetyki były transparentne i nie obciążały za bardzo. Starym dobrym podkładem jest np. Dermakol czeskiej firmy, kosztuje ok. 50 zł.

Makijaż do wystąpień przed kamerą – podsumowanie i check lista przed nagraniem

Jeśli siądziesz już przed kamerą pamiętaj o wyprostowanych plecach, zobacz czy nie masz czegoś między zębami i czy jakiś niesforny kosmyk włosów nie spłatał Ci figla. Co jakiś czas poprawiaj swoją postawę. Jeśli siedzisz w fotelu, będziesz często się na nim zapadać i zjeżdżać.

Z makijażem jak z ubraniem – musisz się w nim dobrze czuć. Podkreśl po prostu nieco mocniej to wszystko i w taki sam sposób jak malujesz się na co dzień. Metodą prób i błędów, sprawdzaj, jakie jest najlepsze połączenie ubioru, makijażu i tła ze światłem na ekranie Twojego telefonu lub aparatu cyfrowego.

Jeśli chcesz poczytać o wyborze ubrania do nagrań polecam zajrzeć Ci do TEGO artykułu. Jeśli zaś nie wiesz co ustawić w kadrze zajrzyj TUTAJ.

Inspiruj się ludźmi, których śledzisz w internecie – zobacz jak oni się prezentują, jakie przybierają pozy, jak się malują, ubierają, jak się doświetlają i co mają za sobą. To co jest miłe dla Twojego oka możesz zastosować u siebie w swoich mediach społecznościowych.