W jakim programie montować filmy w skrócie: z darmowych programów, ale o średnim stopniu skomplikowania najczęściej wybierany jest DaVinci Resolve lub Hit Film Express. Prostszymi edytorami jest ShotCut, OpenShot lub Avidemux. Dla właścicieli smartfonów polecam Quika lub PowerDirector, właścicielom Apple – iMovie, właścicielom Widnowsa dedykowany i prosty Windows Movie Maker. Nade wszystko zaś polecam sprawdzoną i bardzo intuicyjną Filmorę. Wersja płatna to około 300 zł, a szybkość pracy w tym programie dzięki wielu gotowym i nowoczesnym szablonom jest zbliżona do prędkości światła (no dobra przesadziłam, ale osobiście to mój faworyt nadal).

 

W jakim programie montować filmy? Może wystarczy tylko aplikacja w komórce?

Dziś krótkie klipy filmowe robi się już z prędkością światła nawet w nowych telefonach komórkowych. Aplikacje, często z automatu, dobierają urywki filmów oraz kilka zdjęć i montują wszystko w całość. Oczywiście film można nieco modyfikować. Całe życie przenosi się teraz do telefonów, bo… można go mieć wszędzie i nie trzeba taszczyć ze sobą osobnej walizki, by mieć kamerę, aparat, lampy, komputer do montowania, zainstalowane oryginalne programy itd. Każdy z nas może być już reżyserem i transmitować livey na FB, kręcić filmy na YT jako content video marketing, czy montować krótkie filmiki na urodziny bliskiej osoby.

Jeśli jednak chcesz dopracować szczegóły typu dźwięk, detale graficzne, przejścia, cięcia filmu, co do klatki oraz efekty specjalne, trzeba już troszkę przysiąść.

Krótki film, czyli jaki?

Przede wszystkim z doświadczenia wiem, że krótki film powinien być naprawdę krótki. Jeśli myślisz: krótki czyli zrobiony szybko – mylisz się. Im krótszy film tym więcej zabawy, ale i efekt jest lepszy i nie nudzi, a zaskakuje. Najlepiej obrazują to słowa na końcu listu pewnego pana do swojego przyjaciela: chciałem napisać do ciebie krótki list, ale nie miałem czasu i wyszedł mi długi. Z doświadczenia najlepiej ogląda się 1-minutowe filmy, a maksymalnie 3-minutowe.

Wyjątkiem są filmy dla rodziny i bliskich: z wakacji, jako prezent na urodziny lub wspomnienia z ostatniego roku. Tu dopuściłabym czas trwania takiego filmu do 10 -max 15 minut. To powinno wystarczyć, by opowiedzieć ciekawie historię z fragmentu Waszego życia. Rodzina jest w stanie wytrzymać z zaciekawieniem przy dobrej kawie ten kwadransik.

W jakim programie montować filmy?

Poniżej programy, platformy i aplikacje jakie polecam. Mówię o własnym doświadczeniu, bo jest tego masa na rynku. Najprostsze dla początkujących będą:

Najlepsze aplikacje na telefon komórkowy do edycji filmików:

Ku woli wyjaśnienia (choć pewnie większość wie, o co chodzi :P):
system operacyjny IOS firmy Apple: model telefonu IPhone
system operacyjny Android firmy Google: modele telefonów Samsung, Xiaomi, Huawei itd
Pamiętaj, by zezwolić aplikacjom na dostęp do zasobów w Twojej galerii zdjęć i filmów w telefonie.
 • Quik – Free Video Editor jest aplikacją Androida (Google) na smartfony i tablety, stworzoną przez GoPro (obsługuje Android 5.0 / iOS 10), która w szybki sposób pozwala na edycję video z poziomu telefonu komórkowego. Ciekawe filtry, mikser muzyczny oraz dużo technicznych ułatwień. Możliwość ładowania zdjęć i filmów z różnych źródeł. Jest zupełnie darmowy, nawet w dodatkach.W jakim programie montować filmy?
 • Movie Editor – Photo video maker to również aplikacja systemu Android (Google). Po jej zainstalowaniu należy kliknąć na my studio i tam można kreować swoje artystyczne filmowe cuda.
 • VideoMasterDev edytor wideo sytemu Android (Google) z możliwością nakładania bardzo ciekawych efektów oraz dodawania wesołej muzyki.W jakim programie edytować filmy?
 • KineMaster aplikacja na Androida – ma dużo możliwości, ale potrzebuje nowszego sprzętu.

 • PowerDirector aplikacja na Androida (Smartfony) i iOS – tak jak powyższa z dużą ilością możliwości, ale zdecydowanie tańsza. Wersja darmowa ma spore ograniczenia (znak wodny, filmy małej jakości). Za 30 zł można rozpocząć zabawę na wyższym poziomie. Nie dużo jak na możliwości edycji w telefonie jakie się przed nami otwierają.

 • Ripl aplikacja, która jest dobra do tworzenia prostych form video ripl.com
 • Videolicious.com do instalacji na systemie IOS (Apple). Bardzo ciekawe i proste funkcje. Plusem jest krótki filmik instruktażowy jak poruszać się po programie.W jakim programie kreować filmy? vvideolicious
 • Videohance.com aplikacja na IOS (Apple) do edycji filmików, najczęściej używana na Instagramie. Z szybkością błyskawicy, możesz edytować tu krótkie filmiki, dodawać im ciekawe nakładki i filtry, przycinać, podkładać muzykę i kreować graficznie tak jak Ci się podoba.

W czym ciąć filmiki? Videohance

 • Videoleap – posiada zdecydowanie więcej funkcji niż iMovie. Można w nim zrobić o wiele bardziej zaawansowane projekty choć w obsłudze nie jest nadal skomplikowany.
 • InShot– edytor video i zdjęć w smartfonie. Do filmów możemy dodawać muzykę, zdjęcia ozdabiać efektami, tworzyć kolaże itp. Jest prosty w obsłudze dla początkującym użytkowników.

Dobra platforma internetowa do kreowania krótkich filmików:

 • Lumen5 darmowy program, dobry do prezentacji ze zdjęć i filmów w formie video. Na tej platformie możesz wykreować szybki video post z własnych materiałów video i tekstów lub z zamieszczonych tutaj gotowców. Idealne do szybkiego tworzenia treści w social media (conten video marketingu), od razy na kanał YT lub FB.

W jakim programie najlepiej montować filmik? lumen5

 • Platforma Youtuba do montażu filmów. Jest to już nieco okrojona wersja ale wciąż pozostaje możliwość korzystania z takich funkcji jak: cięcie filmu, podstawianie muzyki, zamazywania twarzy, a co najważniejsze: generowanie napisów (automatyczna transkrypcja), dodawanie ekranów końcowych oraz linków do powiązanych witryn.
 • Stupeflix: Internetowy serwis pomagający w stworzeniu filmów ze zdjęć: studio.stupeflix.com. Ma około 16 gotowych szablonów. Wystarczy się zalogować, wybrać motyw, załadować zdjęcia z komputera lub jednego z kanałów social media, dodać muzykę, zapisać pokaz (make a free video) i pobrać kod embed do wklejenia na blogu, YT lub FB.
 • Program Rocketium rocketium.com w wersji bezpłatnej można dodać zdjęcia i filmy, pobrać grafikę z banku zdjęć, zrobić drobną korekcję np. przycięcie filmu oraz dodać napisy. W wersji bezpłatnej pojawia się małe logo. Stworzone video można ściągnąć do siebie na komputer lub udostępnić na: Facebooku, fanpage, Twitterze, YouTube.

W jakim programie montować filmy najprościej? 

Ku woli wyjaśnienia: poniższe programy są podlinkowane do oficjalnych stron. Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę nazwę danego programu, wyskoczy Ci również strona z wersją do pobrania (np. dobreprogramy.pl) oraz strony sklepów, które dystrybuują dany program w Polsce.

Z darmowych programów do ściągnięcia na stronie dobreprogramy.pl podpowiadam:

 • Windows Movie Maker – najprostszy program na sam początek do nieskomplikowanych amatorskich filmów, bezpłatny dodatek do systemu Windows XP.
 • OpenShot 2.4.3   prosty, ale łatwy w obsłudze
 • Shotcut 20.11.28  (Windows 7+, Linux i Mac OS X) kolejny darmowy i dobry program w wersji anglo- i polskojęzycznej. Mocno rozbudowany. Obsługuje nawet format 4K. Co ciekawe można go uruchomić nawet z pendrive’a lub dysku zewnętrznego.
 • Kdenlive 19.12.3(Linux, Windows, MacOSX i FreeBSD) wersja polska i angielska. Używany najczęściej przez posiadaczy Linuxa. Ma dużo ciekawych funkcji.
 • Avidemux 2.7.5 (Windows Vista, 7, 8, 10, Mac OS X i Linux) dostępny również w wersji polskiej darmowy program. Jest prosty w obsłudze i ma przejrzysty interfejs. Dzięki dodatkom ma wszystkie funkcjonalności, których potrzeba.
 • EDIUS 7.0 by pobrać wersję testową programu należy dokonać uprzednio darmowej rejestracji konta na stronie producenta. Na podany wcześniej adres mailowy zostanie przesłany link do pliku oraz 30-dniowy klucz produktu.
 • DaVinci Resolve 16.2.7 (Windows, Linux i Mac OS) darmowe rozbudowane i intuicyjne narzędzie do edycji plików wideo i audio, można zarządzać w nim barwami, wstawiać elementy na obraz filmowy oraz montować kilka plików video. Niektóre efekty są płatne. Wersje darmowe do instalacji potrafią płatać figle i przeciążają komputer. Ten program pracuje też na systemie Linux.

 • Lightworks 14.5 (Windows, Linux i Mac OS) Program w wersji angielskiej i dla początkujących i dla profesjonalistów. W darmowej wersji jedynie na rok. Na stronie, z której możesz pobrać program znajdziesz też krótki tutorial jak się po nim przemieszczać.

Programy płatne, ale z niewygórowaną ceną:

 • Filmora w wersji darmowej do testowania lub w wersji płatnej (dla użytkownika indywidualnego ok. 40 $ czyli ok. 145 zł za rok lub cena jednorazowa 99.87 dolarów, czyli 384 zł na korzystanie “wieczne” :)). Gorąco polecam: piękne i modne grafiki, wszystko proste i jasne. Będę mówić o tym programie na swoim kursie online. Jest on bardzo intuicyjny.W czym najlepiej edytować filmik? filmora
 • Movavi video editor  ma wersję darmową oraz płatną za ok. 309 zł, posiada też funkcję przechwytywania obrazu, idealną do prezentacji i tutoriali. Przy czym wersja darmowa, tak jak w Filmorze, posiada znak wodny, który jest wstawiany na całą długość wygenerowanego przez ciebie filmiku.  Tu  ściągnięcia  ze  strony  dobreprogramy.plJaki video edytor polecacie? movavi
 • iMovie (iOS / MacOS) – często o niego pytacie. Osobiście nie testowałam, ale wielu z was i kilku moich znajomych poleca i ten program. Jest to zarówno program komputerowy jak i darmowa aplikacja na IPhona od Apple. Bardzo intuicyjny, do montażu nieliniowego. Jest częścią pakietu iLife. Importowanie do niego materiałów filmowych odbywa się przy użyciu FireWire. Jest on stworzony dla użytkowników sprzętu Apple: smartfonów, tabletów, laptopów czy komputerów stacjonarnych. Można edytować w nim filmy o rozdzielczości 4K/UHD i co najważniejsze posiada on opcję przenoszenia projektów filmowych między np. telefonem a komputerem stacjonarnym. Jak w innych programach, istnieje tu opcja skorzystania z przejść, napisów, filtrów, zmiany tempa, kadru, stabilizacji obrazu. Ponoć nie wiele jest funkcji do zabawy z dźwiękiem i szablonów tekstowych oraz brak możliwości tworzenia własnych układów tekstowych.

IMovie w jakim programie edytować filmik?

 • Hitfilm Express (Windows i MacOS) – prosty program do montowania filmików w języku polskim, dostępny również w wersji darmowej i podobny do powyższych. Instalowałam go na próbę. Ma dużo tutoriali po angielsku, jak się nim posługiwać.

Jaki film do montażu filmów? Hitfilm Express

W jakim programie montować filmy profesjonalnie?

Półeczka wyżej, czyli jeszcze więcej bardziej profesjonalnych programów do modelowania filmu:

 • Pinnacle Studio (korzystałam z tego kilka lat. Od tego programu zaczęłam i bardzo dobrze się w nim czułam. Z minusów: czasami się wieszał i jego grafika w dobie dzisiejszych nowości jest trochę z wcześniejszej epoki. Cena na dzień dzisiejszy to ok. 185 zł. Zatem jeśli gra toczy się o dzieło reżyserskie wtedy sięgam po…W czym najlepiej zrobić filmik? pinnacle 21
 • Adobe Premiere z dodatkowym Adobe After Effects. Na tym programie szkolono mnie w Akademii Fotografii na warsztatach video. Przy okazji nauczyłam się gdzie włącza się komputer Mac’a. Szczerze, to chyba szybciej można znaleźć punkt G u kobiety niż guzik startowy w Macintosh’u. Wracając do programu jest to jeden z najbardziej profesjonalnych programów do montażu filmów. Program można zakupić TUTAJ. Bezpłatna wersja próbna dostępna jest TUTAJ. Jeśli masz jakieś wątpliwości zadzwoń albo napisz do konsultantów na tej stronie – są bardzo pomocni.Jaki profesjonalny program do montażu filmów polecacie? Adobe-Premiere-Pro-CC
 • Sony Vegas nie znam go dobrze, ale pracując chwilę z firmą videofilmującą śluby wiem, że jest to przystępny i popularny program w tej tematyce. Co dziwne wybierają go zawsze panowie filmowcy 🙂

Dobry program do montażu filmów? Sony Vegas

 • Final Cut Pro, program do nieliniowej edycji video opracowany przez Apple. Najczęściej obrabia się w nim materiał zgromadzony w iMovie. Nowe wersje przeznaczone są też dla systemu OS X

 

Do wyboru do koloru. Jeśli znasz jeszcze jakiś program, platformę w internecie lub aplikację do robienia filmików – proszę daj znać w komentarzu.

 

Zapisz się do newslettera lightinside.pl

Signup now and receive an email once I publish new content.

Z listy możesz wypisać się w dowolnym momencie. Przechowuję twoje dane w bezpieczny sposób i nie przekazuję ich osobom trzecim.