W jakim programie montować filmy? Może wystarczy tylko aplikacja w komórce?

Dziś krótkie klipy filmowe robi się już z prędkością światła nawet w nowych telefonach komórkowych. Aplikacje, często z automatu, dobierają urywki filmów oraz kilka zdjęć i montują wszystko w całość. Oczywiście film można nieco modyfikować. Całe życie przenosi się teraz do telefonów, bo… można go mieć wszędzie i nie trzeba taszczyć ze sobą osobnej walizki, by mieć kamerę, aparat, lampy, komputer do montowania, zainstalowane oryginalne programy itd. Każdy z nas może być już reżyserem i transmitować livey na FB, kręcić filmy na YT jako content video marketing, czy montować krótkie filmiki na urodziny bliskiej osoby.

Jeśli jednak chcesz dopracować szczegóły typu dźwięk, detale graficzne, przejścia, cięcia filmu, co do klatki oraz efekty specjalne, trzeba już troszkę przysiąść.

Krótki film, czyli jaki?

Przede wszystkim z doświadczenia wiem, że krótki film powinien być naprawdę krótki. Jeśli myślisz: krótki czyli zrobiony szybko – mylisz się. Im krótszy film tym więcej zabawy, ale i efekt jest lepszy i nie nudzi, a zaskakuje. Najlepiej obrazują to słowa na końcu listu pewnego pana do swojego przyjaciela: chciałem napisać do ciebie krótki list, ale nie miałem czasu i wyszedł mi długi. Z doświadczenia najlepiej ogląda się 1-minutowe filmy, a maksymalnie 3-minutowe.

Wyjątkiem są filmy dla rodziny i bliskich: z wakacji, jako prezent na urodziny lub wspomnienia z ostatniego roku. Tu dopuściłabym czas trwania takiego filmu do 10 -max 15 minut. To powinno wystarczyć, by opowiedzieć ciekawie historię z fragmentu Waszego życia. Rodzina jest w stanie wytrzymać z zaciekawieniem przy dobrej kawie ten kwadransik.

W jakim programie montować filmy?

Poniżej programy, platformy i aplikacje jakie polecam. Mówię o własnym doświadczeniu, bo jest tego masa na rynku. Najprostsze dla początkujących będą:

Najlepsze aplikacje na telefon komórkowy do edycji filmików:

Ku woli wyjaśnienia (choć pewnie większość wie, o co chodzi :P):
system operacyjny IOS firmy Apple: model telefonu IPhone
system operacyjny Android firmy Google: modele telefonów Samsung, Xiaomi, Huawei itd
Pamiętaj, by zezwolić aplikacjom na dostęp do zasobów w Twojej galerii zdjęć i filmów w telefonie.
 • Quik – Free Video Editor jest aplikacją Androida (Google) na smartfony i tablety, stworzoną przez GoPro, która w szybki sposób pozwala na edycję video z poziomu telefonu komórkowego. Ciekawe filtry, mikser muzyczny oraz dużo technicznych ułatwień. W jakim programie montować filmy?
 • Movie Editor – Photo video maker to również aplikacja systemu Android (Google). Po jej zainstalowaniu należy kliknąć na my studio i tam można kreować swoje artystyczne filmowe cuda.
 • VideoMasterDev edytor wideo sytemu Android (Google) z możliwością nakładania bardzo ciekawych efektów oraz dodawania wesołej muzyki.W jakim programie edytować filmy?
 • Videolicious.com do instalacji na systemie IOS (Apple). Bardzo ciekawe i proste funkcje. Plusem jest krótki filmik instruktażowy jak poruszać się po programie.W jakim programie kreować filmy? vvideolicious
 • Videohance.com aplikacja na IOS (Apple) do edycji filmików, najczęściej używana na Instagramie. Z szybkością błyskawicy, możesz edytować tu krótkie filmiki, dodawać im ciekawe nakładki i filtry, przycinać, podkładać muzykę i kreować graficznie tak jak Ci się podoba.

W czym ciąć filmiki? Videohance

Dobra platforma internetowa do kreowania krótkich filmików:

 • Lumen5 darmowy program, dobry do prezentacji ze zdjęć i filmów w formie video. Na tej platformie możesz wykreować szybki video post z własnych materiałów video i tekstów lub z zamieszczonych tutaj gotowców. Idealne do szybkiego tworzenia treści w social media (conten video marketingu)

W jakim programie najlepiej montować filmik? lumen5

W jakim programie montować filmy najprościej? 

Ku woli wyjaśnienia: poniższe programy są podlinkowane do oficjalnych stron. Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę nazwę danego programu, wyskoczy Ci również strona z wersją do pobrania (np. dobreprogramy.pl) oraz strony sklepów, które dystrybuują dany program w Polsce.

 • Filmora w wersji darmowej do testowania lun w wersji płatnej (dla użytkownika indywidualnego ok. 40 $ czyli ok. 145 zł za rok lub cena jednorazowa 99.87 dolarów, czyli 384 zł na korzystanie “wieczne” :)). Gorąco polecam: piękne i modne grafiki, wszystko proste i jasne. Będę mówić o tym programie na swoim kursie online. Jest on bardzo intuicyjny.W czym najlepiej edytować filmik? filmora
 • Movavi video editor  ma wersję darmową oraz płatną za ok. 309 zł, posiada też funkcję przechwytywania obrazu, idealną do prezentacji i tutoriali. Przy czy wersja darmowa, tak jak w Filmorze, posiada znak wodny, który jest wstawiany na całą długość wygenerowanego przez ciebie filmiku. Jaki video edytor polecacie? movavi
 • iMovie – często o niego pytacie. Osobiście nie testowałam, ale wielu z was i kilku moich znajomych poleca i ten program. Jest on programem komputerowym firmy Apple. Bardzo intuicyjny, do montażu nieliniowego. Jest częścią pakietu iLife. Importowanie do niego materiałów filmowych odbywa się przy użyciu FireWire. Jak w innych programach, istnieje tu opcja skorzystania z przejść, napisów, filtrów, zmiany tempa, kadru, stabilizacji obrazu. Ponoć nie wiele jest funkcji do zabawy z dźwiękiem.

IMovie w jakim programie edytować filmik?

 • Hitfilm Express – prosty program do montowania filmików, dostępny również w wersji darmowej i podobny do powyższych. Instalowałam go na próbę. Ma dużo tutoriali po angielsku, jak się nim posługiwać.

Jaki film do montażu filmów? Hitfilm Express

W jakim programie montować filmy profesjonalnie?

Półeczka wyżej, czyli jeszcze więcej bardziej profesjonalnych programów do modelowania filmu:

 • Pinnacle Studio (korzystałam z tego kilka lat. Od tego programu zaczęłam i bardzo dobrze się w nim czułam. Z minusów: czasami się wieszał i jego grafika w dobie dzisiejszych nowości jest trochę z wcześniejszej epoki. Cena na dzień dzisiejszy to ok. 185 zł. Zatem jeśli gra toczy się o dzieło reżyserskie wtedy sięgam po…W czym najlepiej zrobić filmik? pinnacle 21
 • Adobe Premiere z dodatkowym Adobe After Effects. Na tym programie szkolono mnie w Akademii Fotografii na warsztatach video. Przy okazji nauczyłam się gdzie włącza się komputer Mac’a. Szczerze, to chyba szybciej można znaleźć punkt G u kobiety niż guzik startowy w Macintosh’u. Wracając do programu jest to jeden z najbardziej profesjonalnych programów do montażu filmów. Program można zakupić TUTAJ. Bezpłatna wersja próbna dostępna jest TUTAJ. Jeśli masz jakieś wątpliwości zadzwoń albo napisz do konsultantów na tej stronie – są bardzo pomocni.Jaki profesjonalny program do montażu filmów polecacie? Adobe-Premiere-Pro-CC
 • Sony Vegas nie znam go dobrze, ale pracując chwilę z firmą videofilmującą śluby wiem, że jest to przystępny i popularny program w tej tematyce. Co dziwne wybierają go zawsze panowie filmowcy 🙂

Dobry program do montażu filmów? Sony VegasWspomniane wyżej programy są aktualne na stan z 2018 roku. Na rynku pojawiają się coraz nowsze programy i aplikacje, o których na bieżąco będę pisać.

Do wyboru do koloru. Jeśli znasz jeszcze jakiś program, platformę w internecie lub aplikację do robienia filmików – proszę daj znać w komentarzu.