Jak filmować legalnie, żeby nie mieć kłopotów? W których miejscach? Kogo pytać o zgodę? Gdzie napisać odpowiednie pisma? Co może być w tle na Twoim filmie a czego lepiej unikać? Wieżę Eiffle’a można filmować tylko za dnia… Tak, ale… Zapraszam do artykułu oraz do e-booka w tym temacie, jeśli chcesz wiedzieć więcej.

Filmować legalnie możesz prawie zawsze, ale publikować już nie koniecznie

Najczęściej nawet w rozprawach sądowych przyjmuje się, że wszystko w przestrzeni publicznej, co nie jest terenem prywatnym można nagrywać i robić temu zdjęcia. Ale… dla spokoju ducha, nie ryzykowałabym w pewnych sytuacjach.

Owszem istnieje, coś takiego jak zgoda na naruszenie dóbr osobistych. Jeśli nagrywasz tzw. setkę, czyli krótkie oświadczenie do kamery albo inny krótki fragment materiału, warto poprosić tego, który użycza wam wizerunku, by wygłosił stosowną formułkę do kamery. Treść zgody powinna przedstawić zakres oraz formę publikacji danych informacji. Niestety zgodę na naruszenie dóbr osobistych zawsze można odwołać! Dóbr osobistych nie można sprzedać. Dla bezpieczeństwa dziś prosi się już nawet o pisemne podpisanie deklaracji na wykorzystanie wizerunku. Warto mieć przy sobie wcześniej wydrukowanych kilka kopii takich zgód.

Czy można filmować legalnie pieniądze?

Pieniądze – aby mieć je w swoim filmie (o ile będzie on komercyjnie wykorzystany) należy wystosować pismo do Narodowego Banku Polskiego (z dokładnym opisem, jak „wizerunek” pieniądza będzie wykorzystany i na jakich nośnikach będzie umieszczony projekt oraz dla kogo będzie on realizowany) i używać ich według dobrych praktyk. Co znaczy, że nie można ich niszczyć w żaden sposób oraz wykorzystywać w celu reklamy alkoholu i innych używek.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, co jeszcze nie może znaleźć się w kadrze zajrzyj do e-booka, w którym opisałam więcej spornych sytuacji.

 

Które budynki można filmować legalnie?

  • Budynkiw ramach dozwolonego użytku mieści się również tzw. prawo panoramy. Pozwala ono na filmowanie utworów wystawionych na stałe na ogólnie dostępnych drogach, ulicach, placach lub ogrodach (Art. 33 pkt 1 PrAut.) np.
  • Wieża Eiffle’a jest ciekawym przykładem. Prawa autorskie majątkowe już do niej wygasły, ale… nie do jej nowoczesnej iluminacji, która jest uruchamiana po zmroku. Zatem można ją fotografować i filmować jedynie za dnia.

                                                 

  • Galerie. Warto poprosić o stosowne pozwolenie, by w nich nagrywać. Przykładowo, gdy nagrywałam film w pobliżu jednej z galerii, wcześniej drogą e-mailową zadbałam o zgodę na filmowanie jej fragmentów z zewnątrz. Z nagrywaniem wewnątrz takiej galerii trzeba uważać, by nie pokazywać nazw firm na witrynach sklepowych.

Po dłuższą listę obiektów, których nie wolno nagrywać zapraszam do e-booka.

Jak filmować legalnie w terenie?

  1. Teren – jeśli jest cudzą własnością, trzeba uszanować zasady tam panujące. Warto poprosić wcześniej o zgodę.
  2. Drogi – w przypadku dróg publicznych też trzeba mieć pozwolenie i zapłacić.
  3. Parki i tereny leśne– filmowanie ich także wymaga pozwolenia. O nagrywaniu dronem i zgodach na to pisałam w artykule TUTAJ.
  4. Miejsca publiczne ogólnodostępne – na nagrywanie w większości z nich nie będzie potrzebna zgoda, ale… należy ją uzyskać, jeśli w grę wchodzą niektóre obiekty użyteczności publicznej.

Po więcej szczegółów zapraszam do e-booka.

Niektóre fragmenty pochodzą z książki Igi Bałos „Prawi dla filmowców”. Jest też kilka fragmentów z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Warto też  śledzić aktualności na stronie Stowarzyszenia Filmowców Polskich – Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych (SFP-ZAPA).

Jeśli chcesz poznać więcej informacji o tym, jak filmować legalnie i poznać kilka podstawowych definicji  (licencje, prawa aktora, logo innych marek w kadrze, lokowanie produktu, prawa autorskie i majątkowe, wizerunek itd.), zapraszam do artykułu TUTAJ.

Potrzebujesz przykładowych umów i wszystkich rzeczy, które powinieneś w nich zawrzeć zapraszam do e-booka z wzorami umów lub do artykułu TUTAJ

Zaś jeśli jesteś stałym użytkownikiem YouTuba lub Vimeo koniecznie przeczytaj TEN artykuł i bądź na bieżąco co można a czego lepiej unikać we współpracy z tymi portalami.

Fot. Kamila Isakiewicz Photo