Jakie ubranie wybrać do wystąpień przed kamerą? Czy jedziesz do telewizji udzielić wywiadu czy nagrywasz w zaciszu domowym transmisje online – nie ma znaczenia. Szafa wiadomo – nigdy w niej nie możemy znaleźć odpowiednich zestawów ubrań. Często wybieramy te same, w których czujemy się swobodnie. Przed kamerą też powinniśmy tak się czuć, ale jest kilka ważnych punktów, o których powinnaś wiedzieć dobierając garderobę.

Jakie ubranie wybrać do wystąpień przed kamerą – ogólne zasady

Obok makijażu i kadru, ubranie to jeden z trzech najważniejszych elementów, na który powinnaś zwrócić uwagę zanim włączysz REC w aparacie cyfrowym lub telefonie.

Wybierz taki zestaw, w którym czujesz się wygodnie i komfortowo, ale jeśli prowadzisz biznes online ważne, by ubranie jakie założysz przed kamerą było też zgodne z Twoją identyfikacją wizualną oraz z twoimi celami (kolor Twojej marki, gadżety). Wyróżnij się spośród masy zdjęć na wall’u FB lub Instagrama, ale nie przesadzaj też z ilością charakterystycznych elementów. Bądź w tym systematyczna i konsekwentna.
W zależności od tego co prezentujesz możesz mieć czasem luźniejszą stylóweczkę, która skraca dystans i sprawia, że ludzie widzą w twojej firmie autentycznego człowieka, a czasem możesz wystąpić ubrana bardziej ekspercko i merytorycznie, bardziej poważnie, zgodnie z tym co robisz i sprzedajesz.

Jakie ubranie wybrać do wystąpień przed kamerą – kolory

A jakie kolory? Ubrania – jednolite, czy wzorzyste, ciemne, czy jasne – to zależy. Kamera nie przepada za pewnymi kolorami i deseniami oraz za silnie kontrastującą ze sobą kolorystyką. Lepiej wybrać jednolite barwy lub większe ale nie za duże wzory.

Chociaż to wszystko „zależy”. Niektóre osobowości celebrytckie lub polityczne są tak silne, że mocne kontrasty pomagają im wyróżnić się w szarym tłumie. W ogóle zawsze próbuj przed kamerą. Testuj wszystkie zestawienia: kolory, desenie, wzorki, biżuterię, dekolty. Rób zdjęcia lub nagrywaj fragment filmu w danym miejscu, z danym oświetleniem i w danym zestawie ubraniowym. Kontroluj jak to wszystko wygląda w kadrze.

 


I trochę z psychologii kolorów:

 • niebieski. Jest najlepszym kolorem, który dobrze się prezentuje jest. Od błękitu, po granat. Jest on przeciwieństwem kolorytu naszej skóry w kole barw, dlatego tak dobrze ją podkreśla. Używają go politycy i prezenterzy telewizyjni. Jest kolorem autorytetu, sukcesu i prawdomówności. No w ogóle och i ach z tego niebieskiego : ) Jest go też dużo we wnętrzach telewizyjnych, więc i Ty możesz otoczyć się jego odcieniami w dodatkach wnętrzarskich. Jedyny moment, kiedy niebieski jest niewskazany to nagrania w blue boxie (podobnie jak z zielonymi fragmentami garderoby na tle green screen).
 • czerwień dla pań podkreśla ich pewność siebie i mocną osobowość, ale też kobiecość,
 • brązy pasują do osób dojrzałych, które już mają duże doświadczenie.
 • w szarościach – giniemy, jesteśmy nijacy ale kojarzą się z eksperckością i elegancją itd.
 • fiolet kojarzy się z tajemniczością, jest dobry dla ludzi pracujących z duchowością, medycyną alternatywną, czy np. promujących jogę.
 • żółty i pomarańcz – to kolory podobne do skóry, tu warto testować jak wyglądają w kadrze a kojarzą się z przyjaźnią i empatią.
 • zieleń – wiadomo – dla osób eleganckich, pracujących z naturą, często wybierany przez osoby niezależne, artystów. Bardzo fajnie kontrastuje ze skórą tak jak niebieski ale trzeba uważać na green screen o czym piszę poniżej.
 • róż – kolor bardzo pozytywny, kojarzy się z pogodą ducha, z odwagą ale też z beztroskim dzieciństwem (Ola Budzyńska – Pani Swojego Czasu ma go wpisanego w markę swojej firmy).
 • złoty – może zlać się ze skórą ale jeśli widzisz że dobrze gra w oku kamery to nie zastanawiaj się – ten kolor świadczy o pewnej wytworności, pewności siebie, o kimś kto lubi zarządzać, wie czego chce, jest kolorem elegancji i sławy.
 • biel – często wybierana przez osoby, które swoje w życiu przeszły i teraz się nim po prostu cieszą, mają bagaż doświadczeń ale skupiają się na wygodzie, dobru, którym chcą się dzielić, bardziej niż błyszczeć chcą świecić wewnętrznym światłem. Z bielą trzeba jednak uważać – czytaj dalej.
 • czerń – jest to bardzo elegancki kolor, ale nie najlepszy jeśli masz jasną karnację – powstanie wtedy duży kontrast, który może Cię postarzyć. Jak studiowałam architekturę oficjalnie profesorzy sugerowali nam, że czerń to kolor architekta. Chyba jako taka tabularasa do kreatywności. Ten kolor wybierają też często fotografowie i kamerzyści, żeby nie wyróżniać się w tłumie np. podczas obsługi eventów.

6 rzeczy, których warto unikać przed obiektywem kamery?

 1. Zieleń – jeśli będziesz chciał nagrywać na tle typu green screen albo będziesz poproszony o wywiad w telewizji na takim tle – wtedy będziesz przeźroczysty tam, gdzie masz zielone fragmenty ubrania.
 2. Biel – czysta, mocna biel może oślepić (wypalić na ekranie) kolor Twojej skóry, sprawić, że będziesz wyglądać na przygaszoną. Jeśli białe koszule to Twój atut, lepiej wybierz jej złamany odcień.
 3. Błyszczące elementy – pisałam już o nich w poście o makijażu. Kamera nie lubi świecących elementów, czy to naszej błyszczącej się skóry, czy np. kolczyków z kawałka blaszki, które będą oślepiać oko kamery, a co za tym idzie widza. Cekiny i nadmiar błyszczących koralików też nie jest wskazany. Mogą szeleścić i zniekształcać dźwięk.
 4. Paski, drobne kratki i wzory – np. pepitka powodują efekt złudzenia optycznego tzw. moire. Linie falują i migotają w zależności od tego jak się ruszasz. Mogą sprawiać też efekt brudnych plam.
 5. Okulary – raczej ich unikaj. Mogą odbijać lampę, która stoi za kamerą. Jeśli już musisz ich użyć, ustaw lampy lekko po bokach i jako rozproszone światło. Możesz je nawet obrócić do jasnych ścian tak by to od nich odbijały światło i rozświetlały pomieszczenie. Spróbuj też kontrolować w kadrze odbicie lampy w okularach np. lekko pochylona głowa w przód może trochę ułatwić sprawę. Fotochromy zaś to już porażka na całej linii – jeśli ten typ szkieł ściemni Ci się od światła uzyskasz efekt ciemnych okularów przeciwsłonecznych, a to już stwarza dystans między Tobą, a widzem.
 6.  Duże czarne tło – przy nim również nie wyglądamy najlepiej.

Jakie ubranie wybrać do wystąpień przed kamerą – podsumowanie

Śledź swoich idoli oraz osoby w telewizji – w czym się dobrze prezentują. Zauważ jak niektóre osoby dobrze operują kolorami swoich marek. Czasem nie pamiętamy imienia i nazwiska danej osoby, ale kolor, czy gadżet który jej często towarzyszy.
I tak np.
• Ola Gościniak i jej turkusowe włosy,
• Ola Budzyńska i jej mocny róż, czy
• Teacherka i jej oryginalne kolczyki.
• Z kolczykami szalała też bohaterka programu „Wiem co jem” – za każdym razem kolczyki obrazowały dany składnik jedzenia, o którym opowiadała.

Reasumując:

 1. Wybierz takie ubranie, w którym dobrze się czujesz;
 2. Wyróżnij się. Jeśli prowadzisz biznes online niech ubranie będzie twoją identyfikacją wizualną, zgodną z twoimi celami (twój kolor, gadżety);
 3. Czasem luźna stylóweczka skróci dystans i sprawi, że ludzie zobaczą w twojej firmie autentycznego człowieka. Ubiór elegancki sprawi, że będziesz wyglądać bardziej ekspercko i merytorycznie, bardziej poważnie;
 4. Próbuj. Wszystkie zestawienia: kolory (złamaną biel, błękit itd.) desenie, wzorki, biżuterię, dekolty. Rób zdjęcia, nagrywaj fragment filmu w danym miejscu, z danym oświetleniem i w danym zestawie ubraniowym;
 5. Uważaj na zieleń, błyszczące elementy, paski i okulary;
 6. Inspiruj się najlepszymi, a przede wszystkim bądź odważna i baw się tym. Nagrywaj, nagrywaj, nagrywaj. Doświadczenie zrobi z ciebie eksperta.

Zapraszam Cię również do artykułu o kadrach i oświetleniu.

No to paaaa 🙂