Kadr i oświetlenie – trzecia ważna sprawa, którą trzeba zestawić ze sobą razem z makijażem i ubraniem. Będzie trochę o technicznych aspektach i trochę o tym jak w prawie każdym wnętrzu można znaleźć kilka ciekawych kadrów. Szczególnie w dzisiejszych czasach często przechodzimy z praca i pasjami w tryb online w zaciszu domowym. I daj Boże żeby to było zacisze 🙂 Ale do rzeczy…
Miejsca nagrań – pomysły
Znajdź trzy – cztery kąty i zagospodaruj je w zależności od tematyki liveów/ filmów.
Co w tle? To co Cię prezentuje i określa. Książki, ale tematyczne. Figurki i gadżety, ale może chociaż kolorystycznie zgrane z twoją osobą/ marką. Zieleń – też gra dobrze. Tło fotograficzne, kawiarnia może uda Ci się znaleźć chociaż kawałek białej ściany w domu? Zapraszam po garść pomysłów:
- Regał z książkami min. metr za tobą, zwróć uwagę na to jakie są tam książki ;
- Z rozmazaną głębią twojego ładnie urządzonego wnętrza (światło najlepiej z boku lub centralnie, rozproszone, nie w południe, obiektyw stałoogniskowy);
- Siedzisz w wygodnym fotelu ze stolikiem obok, miękkie faktury (koc, ciepły sweter) – dla treści miękkich: psychologicznych, wspierających. Pamiętaj o dodatkach: rośliny, świeczka lub lampka z ciepłą żarówką, kubek kawy, gadżet twojej marki lub coś z twojej kolorystyki. Pora dnia: najlepiej wieczór z dodatkowym oświetleniem.
- Siedzisz za biurkiem w twoim biurze, w eleganckim ubiorze: fartuchu lub garsonce dla treści twardych – eksperckich. Dodatki: gadżety i kolorystyka firmowa, może być też rzeźba o miękkim kształcie. Pora dnia: rano, zmierzch.
- Może warto wykorzystać pokoje i aranżacje hotelowe, w których bywasz w trakcie delegacji lub podróży;
- Biała ściana, to fotograficzne min. metr za tobą, jeśli słabe oświetlenie – ustaw dwie lampy przed tobą oświetlające cię pod kątem 45’, tak żebyś nie rzucała ostrego cienia na tle;
- Siedzisz na wygodnym parapecie bokiem do okna. Pamiętaj żeby nie mieć go za plecami, raczej przed sobą razem z kamerą albo z boku. Przy opcji okna za plecami, w trybie automatycznym aparat będzie szalał. Ty będziesz jako ciemna postać, a aparat będzie próbował cię rozjaśnić – zrobi się taka mała czarno- biała dyskoteka. W telefonach nowszej generacji możesz włączyć blokadę ekspozycji przytrzymując palec dwie sekundy na ekranie – wtedy telefon zapamięta ustawienia jasności i ostrości z tego momentu. Możesz też zainstalować aplikację Open Camera do stabilizacji obrazu i blokowania ustawionej jasności kadru (tzw. automatycznej ekspozycji);
- W klimatycznej kawiarni, choć tam bywa głośno. Czasem kawiarnie mają opcje VIP room’u, który trzeba wcześniej zarezerwować. Więcej o nagraniach w kawiarni pisałam TUTAJ.
- W zieleni. Spacery, parki, natura, ogród – pamiętaj o stabilizacji obrazu i zobacz czy nie mrużysz oczu od jasnego światła;
- Jeśli masz podzielność uwagi i dużo się przemieszczasz może twoje auto będzie dobrym miejscem do nagrań – buduje twój autentyczny wizerunek, jesteś wtedy spontaniczna i pokazujesz, że chcesz utrzymywać częsty kontakt z klientami;
Oświetlenie
Oświetlenie naturalne zależy od pory dnia, pogody, lokalizacji mieszkania, od detali w środku a nawet koloru ścian. Sprawdź czy nie trzeba będzie cię dodatkowo oświetlić.
Jeśli początkujesz i nie chcesz wydawać fortuny, szukaj rozproszonego oświetlenia dziennego. Raczej rano i przed zmierzchem niż w południe.
Polecam małą lampkę selfie ring led na telefon 20-40 zł, ewentualnie giętki uchwyt do blatu na telefon z lampką led 79 zł
.
Jeśli nagrywasz częściej polecam lampę pierścieniowa LED plus statyw za ok. 120- 300 zł dedykowana do nagrywania np. vlogów. Jest też z opcją trzymadełka na komórkę, ale to nie jest opcja dla osób noszących okulary. Za to branża beauty jest zachwycona.
Jeśli nagrywasz się dużo i w mało doświetlonym miejscu możesz kupić jedną lub dwie lampy parasolki lub soft boxy. Jeśli rzucają za ostre światło, skieruj jego strumień na ścianę.
Uważaj na świetlówki. Sprawdzaj w kadrze czy światło którejś lampy Ci nie drga. Możesz ustawić wtedy parametr K w aparacie na 5500. Jeśli wciąż światło mruga – doświetl pomieszczenie albo skorzystaj z innych lamp.
Jeśli nagrywasz wieczorem oświetl światłem rozproszonym 5500K (6500K zimne, 5200K ciepłe) w odległości min. metra, lekko z góry swoją twarz.
Jeśli nagrywasz wieczorem w domu – tłem może być kotara na której rozwiesisz ciepłe lampki. Dobrze gra niebieski kolor tła. Możesz dodatkowo dać za siebie małą lampkę.
Więcej o sprzęcie (mikrofony, kamery i inne dodatki) pisałam w TYM artykule.
Kadr i oświetlenie – check lista:
- Jeśli nagrywasz się sama ustaw ostrość na… misiu 😉
- Popraw się – włosy, detale w tle itd;
- Przetrzyj obiektyw;
- Najlepiej nagrywać się w półzbliżeniu. Przed kamerą w ujęciu od pasa w górę, stój w lekkim rozkroku – to dodaje pewności siebie i powoduje, że nie wychodzisz z kadru;
- Staraj patrzeć się w środek obiektywu aparatu lub w górną część obiektywu telefonu, tam gdzie jest kamerka;
- Pamiętaj o mocnych liniach – podział kadru na trzy części w pionie i w poziomie. Stań lub usiądź bardziej po prawej lub lewej stronie kadru niż centralnie. Potem możesz wstawiać tam na etapie montażu dodatkowe informacje: plansze, adresy, CTA:;
- Ustaw sobie perspektywę naturalna – oko kamery na wysokości twoich oczu, jakbyś rozmawiała jak równy z równym. Użyj statywu lub stosu książek na biurku. Kamera wyżej – kobieta wygląda ładniej, ma większe oczy i smuklejszą twarz, ale stawia się w niższej pozycji. Kamera niżej – patrzymy na kogoś z góry, sprawiamy wrażenie przemądrzałych
- Jeśli nagrywasz na kilka kanałów np. na YT, FB i Insta są teraz do kupienia ogromne lampy pierścieniowe z trzeba „wąsami” czyli uchwytami na komórki.
Kadr i oświetlenie – podsumowanie:
Zrób ostateczną próbę przed kamerą – nagraj fragment lub zrobić zdjęcie i zobaczyć jak wyglądasz w kadrze. Przeanalizuj swoje ruchy na podglądzie, zobacz czy często stosujesz jakiś dżwiękowy przecinek i spróbuj nieco bardziej go kontrolować. Wszystko przyjdzie z czasem. Wyciągaj wnioski po każdym nagraniu. Śmiało, przełam się, każdy kolejny live czy film będzie Cię cieszyć coraz bardziej.
Inspiruj się ludźmi, których śledzisz w internecie – zobacz jak oni się prezentują, jakie przybierają pozy, jak się malują, ubierają, jak się doświetlają i co mają za sobą. To co jest miłe dla Twojego oka możesz zastosować u siebie w swoich mediach społecznościowych.
Jeśli chcesz poczytać o makijażu jaki dobrze wygląda przed kamerą zapraszam do artykułu TUTAJ a jeśli interesuje Cię ubranie jakie powinnaś na siebie włożyć do nagrań wskakuj po garść podpowiedzi TUTAJ.
4 komentarze
[…] Zapraszam Cię również do artykułu o kadrach i oświetleniu. […]
[* Plugin Shield Security oznaczył ten komentarz jako „Pending Moderation”. Powód: Ludzki filtr SPAM znaleziony „pytanie” w „comment_content” *]
Dzień dobry! Czy mogę prosić o jakąś radę/podpowiedź, jak oświetlić siebie podczas prowadzenia prezentacji online – w przypadku noszenia okularów? W tekście powyżej polecane były m.in. lampy pierścieniowe, ale z dopiskiem, że „to nie jest opcja dla osób noszących okulary”. Nie chcę kupić czegoś, co się nie sprawdzi. Stąd moje uprzejme pytanie o radę. (niestety mam bardzo małe miejsce w mieszkaniu do nagrywania. mogę być twarzą do okna (wtedy mam łóżko za sobą), bokiem do okna (regał za sobą). Brak jakiejkolwiek pustej ściany :(.
pozdrawiam, Mariusz
Dzień dobry,
Pytał Pan o światło przy nagraniu w okularach. Przechodząc do sedna można ustawić lampę wyżej niż głowa i starać się nie podnosić jej do góry by szkła nie łapały odbicia.
Druga opcja to jeśli fundusze pozwolą można zaopatrzyć się w dwie lampy soft boxy (lub zwykłe przysłonić jasnym cienkim materiałem). Lampy ustawić trzeba pod kątem ok 45 stopni do siebie tworząc z nimi trójkąt.
Światło jest rozproszone przez materiał a rozstawienie lamp można dostosować tak by nie odbijały się w okularach. Mam nadzieję że pomogłam choć trochę.
Pozdrawiam serdecznie
Anna Zając
[…] O kadrze i oświetleniu pisałam też trochę TUTAJ. […]