To jedno z najczęściej zadawanych mi pytań, przez tych którzy chcą rozpocząć tworzyć filmiki? I nie mówię tu o filmach fabularnych, ale takich na własne potrzeby w celu promocji lub pokazania czegoś komuś w najszybszej i najlepiej przemawiającej formie, czyli za pomocą krótkiego filmiku.

Zestawienie poniższych sprzętów jest aktualne na początek 2019 roku. Każdego dnia dochodzą nowości, zmieniają się nazwy i jakość sprzętu, a co najważniejsze: stare tanieje, a nowe choć drogie, na ogół jest z coraz lepszymi funkcjami. Jeśli chcecie aktualnych zestawień najlepiej podejść do sklepu ze sprzętem do filmowania (często jest to sklep dla fotografów) i wyjaśnić do czego potrzebujecie dany sprzęt oraz jaki macie na to budżet. Ja tak właśnie zrobiłam, kiedy dostałam zielone światło w dotacjach. Na terenie Krakowa polecam sklep Foto Plus na ul. Studenckiej www.fotoplus.pl . Bardzo miła obsługa. Szczerze powiedziawszy myślałam, że dostanę ogromną kamerę, której nie będę w stanie unieść, ale panowie powiedzieli, że na dzisiejsze czasy najlepiej nagrywać krótkie filmiki (nie)zwykłymi lustrzankami z funkcją nagrywania filmów. Wyjaśniali wszystko z anielską cierpliwością przez kilka godzin. Oto efekt ich i mojej pracy oraz kilka sprzętów z dawnych lat:

sprzęt do filmowania

Teraz przejdźmy do konkretów.

Sprzęt do filmowania telefonem

Zalety: zawsze jest pod ręką, ma aplikacje, które można od razu użyć do prostego montażu filmów i gotowy film opublikować w social media. Wszystko w jednym urządzeniu bez transferu danych na komputer co często jest barierą przed wejściem w videomarketing.

 • dobrej jakości telefon (czy Iphone czy Android – zależy od preferencji) ok 1200-3000 zł
 • RODE Videomicro mikrofon kierunkowy, jeśli nagrywasz w odległości 1-2 metrów 205,00 zł plus przejściówka do telefonu: Rode SC7 45 zł
 • uchwyt do telefonu np. Manfrotto TwistGrip 169 zł
 • mikrofon krawatowy jeśli w tle jest dużo dźwięków
 • pamiętaj by kabelek miał co najmniej 2 m długości np. Boya BY-M1 50 zł lub droższa wersja Rode Smartlav+

Oświetlenie

Jeśli początkujesz i nie chcesz wydawać fortuny, szukaj rozproszonego oświetlenia dziennego. Raczej rano i przed zmierzchem niż w południe.

 • Z dodatków można wyposażyć się w lampkę selfie ring led na telefon 20 -40 zł, choć równie dobrze jeśli nagrywasz w nocy możesz wykorzystać światło witryny sklepowej;
 • Jeśli nagrywasz częściej polecam lampę pierścieniowa LED plus statyw za ok. 120- 300 zł dedykowana do nagrywania np. vlogów. Jest też z opcją trzymadełka na komórkę, ale to nie jest opcja dla osób noszących okulary. Za to branża beauty jest zachwycona.
 • W plenerze by zlikwidować cienie na postaciach i efekt flary (blasku od słońca) przyda Ci się blenda – płachta z odbijającego światło materiału, zestaw 5 w komplecie kosztuje ok. 34 zł.

 • Gotowe zestawy: Operatorska klatka ULANZI M-RIG Vlog, w której można dodatkowo montować lampki ledowe, mikrofon i telefon. Sama klatka 167 zł lub tzw. uchwyt do nagrywania, filmowania telefonem, do statywu Youtubera, zestaw z oświetlenia + mikrofonu + selfistika do komórki.

 • Ewentualnie giętki uchwyt do blatu na telefon z lampką led 79 zł

 

W nagrywaniu telefonem ważna jest stabilizacja:

 • Stabilizator do komórki za około 540 zł lub inny gimbal do telefonu. Jeśli będziesz nagrywać np. na spacerze w ruchu: Osmo mobile 2 lub FeiyuTech VIMBLE 2 (ten drugi ma jeszcze teleskopową nóżkę – wtedy możesz nagrywać z pewnej odległości)

 • ewentualnie mały i miękki statyw przegubowy lub bardziej stabilny Stick Tripod Bluetooth, każdy po około 80 zł
 • Selfi Stick Pilot też się przyda jeśli nagrywasz coś w terenie, cena ok 80 zł i w dół.  Są też opcje dwa w jednym Selfi Stick i Statyw Tripod. Inna opcja to statyw oświetleniowy Manfrotto 1051BAC 280 zł + głowica kulowa Manfrotto MHMINIBALL 35 zł + uchwyt do telefonu Manfrotto MCLAMP 40 zł lub chociaż mały statyw Manfrotto Pixi 69 zł, który zmieści się nawet do torebki.

 

 

Jeśli nagrywasz się dużo i w mało doświetlonym miejscu możesz kupić jedną lub dwie lampy parasolki lub soft boxy. Jeśli rzucają za ostre światło, skieruj jego strumień na ścianę.

Uważaj na świetlówki. Sprawdzaj w kadrze czy światło którejś lampy Ci nie drga. Możesz ustawić wtedy parametr K w aparacie na 5500. Jeśli wciąż światło mruga – doświetl pomieszczenie albo skorzystaj z innych lamp.

Reasumując filmowanie telefonem dobrych jakościowo filmików to koszt około: 2200 zł

Podstawowy sprzęt do filmowania

Poniżej, to co jest podstawą, jeśli chodzi o nagrywanie filmików reklamowych dobrej jakości sprzętem.

 • Aparat fotograficzny (samo nowe body) do filmowania dobrej jakości to ok 3000 zł (można kupić taniej używany, ale może być uszkodzony)
 • Obiektyw do niego np.12-60/2,8 –4,0 około 3 500 zł
 • Statyw 130 zł, Statyw z głowicą olejową do płynnych przejść np. foto-video CineGEN 152cm za 179 zł
 • 3 akumulatory do aparatu ok. 300 zł
 • Ładowarka akumulatorów ok. 40 zł
 • Karty 64 GB co najmniej 2 sztuki ok. 330 zł
 • RODE mikrofon kierunkowy 235,00 zł
 • Mikrofon krawatowy z co najmniej 2 metrowym kablem np. Boya BY-M1 ok 50 zł
 • Komputer +monitor/ dobry laptop ok 2500 – 3500 zł
 • Darmowy program do montażu filmów

Reasumując to koszt około: 10 500 zł

Bardziej profesjonalny sprzęt do filmowania

Powyżej była podstawa, a teraz dokładamy więcej sprzętu, jeśli chcesz się tym zająć nie tylko jednorazowo. Do tworzenia większej ilości video wizytówek lub całej serii content video marketingu czyli np. Vloga na YouTube, albo też do nagrywania twoich warsztatów lub innych wystąpień, przyda się tego trochę więcej.

 • Drugi aparat. Jeśli chcesz nagrywać dwoma aparatami (a jest to dobra praktyka np. podczas eventów, bo czasem kiedy ktoś wejdzie w kadr pierwszego aparatu, można zrobić przebitkę fragmentem z drugiego) trzeba pomyśleć jeszcze o dodatkowym sprzęcie i dodatkach do niego. Ja, póki co mam dobrego kieszonkowca (nie od razu Rzym zbudowano) Lumix Panasonic DMC-LX7, obecnie za cenę 650 zł, co ważne nagrywa jasny obraz w ciemnym pomieszczeniu (1.4). Choć wiadomo bardziej profesjonalnie byłoby podwoić pozycję pierwszą i drugą z aparatem i obiektywem, czyli wydatek około 6 500 zł. Plus statyw i inne dodatki jak w pozycjach wyżej. Reasumując, by kupić drugi aparat do nagrywania na dwie kamery to wydatek od 800 – 7000 zł
 • Monopod – czyli potocznie mówiąc “kijek o funkcji statywu”, którym dobrze nagrywa się wywiady i bardziej aktywne akcje, gdyż, można go szybko przenosić i łapać ulotne momenty rozmów, emocji itd. 40-50 zł
 • Gimbal to bardzo fajny stabilizator do ujęć gdzie idzie się z kamerą, a obraz jest płynny. Są jego tańsze zastępniki (stedicamy), ale są one mniej stabilne i wymagają pewnej wprawy w obsłudze. Cena ok. 2200 zł
 • Slider i głowica do slidera koszt około 1000 zł. Slider służy do  ruchomych ujęć w pomieszczeniach. Jeśli chcesz ominąć ten krok możesz poradzić sobie domowymi sposobami np. kładąc  aparat na ręczniku i delikatnie ciągnąć go stole, by nagrać kogoś przy pracy.
 • Torba na sprzęt około 270 zł. W reklamówkach z “biedry” tego wszystkiego nie zaniesiemy, choć byłoby bezpieczniej, żeby nie rzucało się w oczy 😉
 • Mocny komputer, który pociągnie duże pliki w montażu. Jeśli takowego jeszcze nie posiadasz możesz wzmocnić “bebechy” aktualnego lub kupić nowy. To zaoszczędzi dużo czasu. Jeśli, oczywiście masz zamiar robić dużo i dużo “ważących” filmików. Jeśli chodzi o nagranie jednego, dwóch – nie wchodziłabym w tematykę komputerów.

Laptop czy stacjonarny? Ja mam laptopa, bo czasem pokazuję klientom filmik “na mieście” ale… pamiętaj o dodatkowych funkcjach chłodzenia laptopa. Przy pracy na pełnych obrotach dość szybko się przegrzewają. Często siedzę z poparzonymi nogami gdy mam go na kolanach 🙂 Laptop z 24-32 giga ram powinien dać radę. Cena dobrej jakości laptopa/ komputera to ok. 3000-5500 zł na tą chwilę. W sklepie ze sprzętem komputerowym powiedz, że potrzebujesz taki do montażu filmów, ewentualnie poradź się innego montażysty lub informatyka (nie gracza komputerowego).

MAC czy PC? W wielkim skrócie: rzecz gustu. Jednym różnią się na pewno: Mac jest 5 a nawet 6 razy droższym sprzętem (i mówię tu o cenie za markę, a nie za techniczne nowinki).

 • Monitor. Jeśli zdecydujesz się na komputer stacjonarny pamiętaj też o uwzględnieniu w budżecie jednego lub dwóch monitorów, przy czym jeden z nich powinien być lepszy, a drugi może być “jakikolwiek”(pamiętaj o ich kalibracji pod katem kolorów, najlepiej co pół roku. Dobry kalibrator to koszt 1000 zł, można te

  Zapisz się do newslettera lightinside.pl

  Signup now and receive an email once I publish new content.

  Z listy możesz wypisać się w dowolnym momencie. Przechowuję twoje dane w bezpieczny sposób i nie przekazuję ich osobom trzecim.