To jedno z najczęściej zadawanych mi pytań, przez tych którzy chcą rozpocząć tworzyć filmiki? I nie mówię tu o filmach fabularnych, ale takich na własne potrzeby w celu promocji lub pokazania czegoś komuś w najszybszej i najlepiej przemawiającej formie, czyli za pomocą krótkiego filmiku.

Zestawienie poniższych sprzętów jest aktualizowane na bieżąco, chociaż każdego dnia dochodzą nowości, zmieniają się nazwy i jakość sprzętu, a co najważniejsze: stare tanieje, a nowe choć drogie, na ogół jest z coraz lepszymi funkcjami. Jeśli chcecie aktualnych zestawień najlepiej podejść do sklepu ze sprzętem do filmowania (często jest to sklep dla fotografów) i wyjaśnić do czego potrzebujecie dany sprzęt oraz jaki macie na to budżet. Ja tak właśnie zrobiłam, kiedy dostałam zielone światło w dotacjach. Na terenie Krakowa polecam sklep Foto Plus na ul. Studenckiej www.fotoplus.pl . Bardzo miła obsługa. Szczerze powiedziawszy myślałam, że dostanę ogromną kamerę, której nie będę w stanie unieść, ale panowie powiedzieli, że na dzisiejsze czasy najlepiej nagrywać krótkie filmiki (nie)zwykłymi lustrzankami z funkcją nagrywania filmów. Wyjaśniali wszystko z anielską cierpliwością przez kilka godzin. Oto efekt ich i mojej pracy oraz kilka sprzętów z dawnych lat:

sprzęt do filmowania

Teraz przejdźmy do konkretów.

Sprzęt do filmowania telefonem

Zalety: zawsze jest pod ręką, ma aplikacje, które można od razu użyć do prostego montażu filmów i gotowy film opublikować w social media. Wszystko w jednym urządzeniu bez transferu danych na komputer co często jest barierą przed wejściem w videomarketing.

 • dobrej jakości telefon (czy Iphone czy Android – zależy od preferencji) ok 1200-3000 zł
 • RODE Videomicro mikrofon kierunkowy, jeśli nagrywasz w odległości 1-2 metrów 205,00 zł plus przejściówka do telefonu: Rode SC7 45 zł
 • uchwyt do telefonu np. Manfrotto TwistGrip 169 zł
 • mikrofon krawatowy jeśli w tle jest dużo dźwięków
 • pamiętaj by kabelek miał co najmniej 2 m długości np. Boya BY-M1 50 zł lub droższa wersja Rode Smartlav+

Oświetlenie

Jeśli początkujesz i nie chcesz wydawać fortuny, szukaj rozproszonego oświetlenia dziennego. Raczej rano i przed zmierzchem niż w południe.

 • Z dodatków można wyposażyć się w lampkę selfie ring led na telefon 20 -40 zł, choć równie dobrze jeśli nagrywasz w nocy możesz wykorzystać światło witryny sklepowej;
 • Jeśli nagrywasz częściej polecam lampę pierścieniowa LED plus statyw za ok. 120- 300 zł dedykowana do nagrywania np. vlogów. Jest też z opcją trzymadełka na komórkę, ale to nie jest opcja dla osób noszących okulary. Za to branża beauty jest zachwycona.
 • W plenerze by zlikwidować cienie na postaciach i efekt flary (blasku od słońca) przyda Ci się blenda – płachta z odbijającego światło materiału, zestaw 5 w komplecie kosztuje ok. 34 zł.

 • Gotowe zestawy: Operatorska klatka ULANZI M-RIG Vlog, w której można dodatkowo montować lampki ledowe, mikrofon i telefon. Sama klatka 167 zł lub tzw. uchwyt do nagrywania, filmowania telefonem, do statywu Youtubera, zestaw z oświetlenia + mikrofonu + selfistika do komórki.

 • Ewentualnie giętki uchwyt do blatu na telefon z lampką led 79 zł
 • Urządzenie, które jest samowystarczalne w niemal wszystkich aspektach od stabilizacji, przez wszystkie dodatkowe gadżety, funkcje śledzenia obiektu itd to mała walizeczka w której jest… DJI Pocket 2 (pewnie są juz nowsze wersje ale jeśli nie masz jeszcze nic kupionego i nie uzupełniasz tylko braków – to kupuj w ciemno – to taki sprzęt w pigułce. Cena ok. 2000 zł

 

W nagrywaniu telefonem ważna jest stabilizacja:

 • Stabilizator do komórki za około 540 zł lub inny gimbal do telefonu. Jeśli będziesz nagrywać np. na spacerze w ruchu: Osmo mobile 2 lub FeiyuTech VIMBLE 2 (ten drugi ma jeszcze teleskopową nóżkę – wtedy możesz nagrywać z pewnej odległości)

 • ewentualnie mały i miękki statyw przegubowy lub bardziej stabilny Stick Tripod Bluetooth, każdy po około 80 zł
 • Selfi Stick Pilot też się przyda jeśli nagrywasz coś w terenie, cena ok 80 zł i w dół.  Są też opcje dwa w jednym Selfi Stick i Statyw Tripod. Inna opcja to statyw oświetleniowy Manfrotto 1051BAC 280 zł + głowica kulowa Manfrotto MHMINIBALL 35 zł + uchwyt do telefonu Manfrotto MCLAMP 40 zł lub chociaż mały statyw Manfrotto Pixi 69 zł, który zmieści się nawet do torebki.

 

 

Jeśli nagrywasz się dużo i w mało doświetlonym miejscu możesz kupić jedną lub dwie lampy parasolki lub soft boxy. Jeśli rzucają za ostre światło, skieruj jego strumień na ścianę.

Uważaj na świetlówki. Sprawdzaj w kadrze czy światło którejś lampy Ci nie drga. Możesz ustawić wtedy parametr K w aparacie na 5500. Jeśli wciąż światło mruga – doświetl pomieszczenie albo skorzystaj z innych lamp.

Reasumując filmowanie telefonem dobrych jakościowo filmików to koszt około: 2200 zł

Podstawowy sprzęt do filmowania

Poniżej, to co jest podstawą, jeśli chodzi o nagrywanie filmików reklamowych dobrej jakości sprzętem.

 • Aparat fotograficzny (samo nowe body) do filmowania dobrej jakości to ok 3000 zł (można kupić taniej używany, ale może być uszkodzony)
 • Obiektyw do niego np.12-60/2,8 –4,0 około 3 500 zł
 • Statyw 130 zł, Statyw z głowicą olejową do płynnych przejść np. foto-video CineGEN 152cm za 179 zł
 • 3 akumulatory do aparatu ok. 300 zł
 • Ładowarka akumulatorów ok. 40 zł
 • Karty 64 GB co najmniej 2 sztuki ok. 330 zł
 • RODE mikrofon kierunkowy 235,00 zł
 • Mikrofon krawatowy z co najmniej 2 metrowym kablem np. Boya BY-M1 ok 50 zł
 • Komputer +monitor/ dobry laptop ok 2500 – 3500 zł
 • Darmowy program do montażu filmów

Reasumując to koszt około: 10 500 zł

Bardziej profesjonalny sprzęt do filmowania

Powyżej była podstawa, a teraz dokładamy więcej sprzętu, jeśli chcesz się tym zająć nie tylko jednorazowo. Do tworzenia większej ilości video wizytówek lub całej serii content video marketingu czyli np. Vloga na YouTube, albo też do nagrywania twoich warsztatów lub innych wystąpień, przyda się tego trochę więcej.

 • Drugi aparat. Jeśli chcesz nagrywać dwoma aparatami (a jest to dobra praktyka np. podczas eventów, bo czasem kiedy ktoś wejdzie w kadr pierwszego aparatu, można zrobić przebitkę fragmentem z drugiego) trzeba pomyśleć jeszcze o dodatkowym sprzęcie i dodatkach do niego. Ja, póki co mam dobrego kieszonkowca (nie od razu Rzym zbudowano) Lumix Panasonic DMC-LX7, obecnie za cenę 650 zł, co ważne nagrywa jasny obraz w ciemnym pomieszczeniu (1.4). Choć wiadomo bardziej profesjonalnie byłoby podwoić pozycję pierwszą i drugą z aparatem i obiektywem, czyli wydatek około 6 500 zł. Plus statyw i inne dodatki jak w pozycjach wyżej. Reasumując, by kupić drugi aparat do nagrywania na dwie kamery to wydatek od 800 – 7000 zł
 • Monopod – czyli potocznie mówiąc “kijek o funkcji statywu”, którym dobrze nagrywa się wywiady i bardziej aktywne akcje, gdyż, można go szybko przenosić i łapać ulotne momenty rozmów, emocji itd. 40-50 zł
 • Gimbal to bardzo fajny stabilizator do ujęć gdzie idzie się z kamerą, a obraz jest płynny. Są jego tańsze zastępniki (stedicamy) z jednym uchwytem do trzymania, ale są one mniej stabilne i wymagają pewnej wprawy w obsłudze. Są też tzw. “pajączki”, które można uformować i założyć na ramię, choć w trakcie biegu niestety nie podołają zadaniu. Dla profesjonalistów pracujących zawodowo jest opcja kamizelki lub szelek z ramieniem, do których przytwierdza się kamerę lub aparat. Automatyczny gimbal jest czymś po środku i jego cena to ok 2200 zł. 
 • Slider i głowica do slidera koszt około 1000 zł. Slider służy do  ruchomych ujęć w pomieszczeniach. Jeśli chcesz ominąć ten krok możesz poradzić sobie domowymi sposobami np. kładąc  aparat na ręczniku i delikatnie ciągnąć go stole, by nagrać kogoś przy pracy.
 • Torba na sprzęt około 270 zł. W reklamówkach z “biedry” tego wszystkiego nie zaniesiemy, choć byłoby bezpieczniej, żeby nie rzucało się w oczy 😉
 • Mocny komputer, który pociągnie duże pliki w montażu. Jeśli takowego jeszcze nie posiadasz możesz wzmocnić “bebechy” aktualnego lub kupić nowy. To zaoszczędzi dużo czasu. Jeśli, oczywiście masz zamiar robić dużo i dużo “ważących” filmików. Jeśli chodzi o nagranie jednego, dwóch – nie wchodziłabym w tematykę komputerów.
 • Dodatkowy dysk zewnętrzny do archiwizowania większej ilości materiałów – ceny wahają się w zależności od pojemności dysku np. taki o pojemności 2 TB to koszt ok. 250 zł

Laptop czy stacjonarny? Ja mam laptopa, bo czasem pokazuję klientom filmik “na mieście” ale… pamiętaj o dodatkowych funkcjach chłodzenia laptopa. Przy pracy na pełnych obrotach dość szybko się przegrzewają. Często siedzę z poparzonymi nogami gdy mam go na kolanach 🙂 Laptop z 24-32 giga ram powinien dać radę. Cena dobrej jakości laptopa/ komputera to ok. 3000-5500 zł na tą chwilę. W sklepie ze sprzętem komputerowym powiedz, że potrzebujesz taki do montażu filmów, ewentualnie poradź się innego montażysty lub informatyka (nie gracza komputerowego).

MAC czy PC? W wielkim skrócie: rzecz gustu. Jednym różnią się na pewno: Mac jest 5 a nawet 6 razy droższym sprzętem (i mówię tu o cenie za markę, a nie za techniczne nowinki).

 • Monitor. Jeśli zdecydujesz się na komputer stacjonarny pamiętaj też o uwzględnieniu w budżecie jednego lub dwóch monitorów, przy czym jeden z nich powinien być lepszy, a drugi może być “jakikolwiek”(pamiętaj o ich kalibracji pod katem kolorów, najlepiej co pół roku. Dobry kalibrator to koszt 1000 zł, można
  • też wypożyczyć za ok. 150 zł). Cena dobrego monitora zaczyna się od 1500 zł
  • Głośniki/ słuchawki. Głośniki są lepszym wyborem, gdyż słychać na nich dźwięk, tak jak najczęściej będą słyszeć go klienci. Możesz również podłączyć się do kina domowego. Słuchawki nauszne mogą nas zmęczyć w dłuższym użytkowaniu, ale są równie dobre. Sąsiedzi na pewno będą bardziej zadowoleni. Osobiście mam słuchawki, ale to tylko dlatego, że mój słuch jest delikatnie uszkodzony i nie zbieram dźwięków z otoczenia jak reszta. Cena głośników i słuchawek to koszt wahający się od 50 zł do 500 zł, a jeśli mówimy już o pracy dźwiękowca to ceny zaczynają się od 1000 zł.
  • Co do programu polecam łatwy w obsłudze Filmora, jego cena jednorazowo to 99.87 dolarów, czyli 384 zł. Jest świetny i łatwy w obsłudze. Najbardziej profesjonalny jest Adobe Premier, ale on rocznie kosztuje ok 1230 zł. Jest też wiele darmowych programów. Mimo wszystko najfajniejszą i łatwą w obsłudze do prostych i ciekawych filmików jest Filmora. Jeśli chcesz poczytać więcej na temat wszystkich programów i aplikacji na telefon do tworzenia filmików zapraszam do artykułu TUTAJ.
  • Muzyka. Będę jeszcze o niej pisać osobny artykuł. Niemniej jednak uważam, że jeśli filmik ma chwycić za serce i być legalny, trzeba wliczyć w koszty dobry utwór. Zmysł słuchu jest bardzo ważny w odbiorze filmu. Koszt utworu zaczyna się najczęściej od 5 $. W Polsce jest strona, która ma większość utworów za 39 zł. Oczywiście można ściągnąć darmową muzykę, ale ja bym chciała by ktoś zapłacił za moją pracę, a poza tym z tymi darmowymi plikami to różnie bywa jeśli chodzi o legalność i jakość. Koszt od 40 zł.

  Reasumując profesjonalny sprzęt do nagrywania to koszt około: 12 000 – 19 000 zł (widełki są tu gigantyczne ze względu na jakość komputera, programu i drogiego osprzętu).

  Jak sam/sama widzisz czasem warto zainwestować w profesjonalistę, który jest już w posiadaniu takiego sprzętu i ma doświadczenie w jego użyciu. Roboczogodziny na montaż i naukę obsługi sprzętu filmującego i programów to kolejne koszty. Jeśli potrzebujesz nagrać jedną video wizytówkę – nie zastanawiałabym się ani chwili tylko zleciłabym to profesjonaliście lub firmie zajmującej się takimi filmami promocyjnymi. Zajmuję się tym również osobiście: https://lightinside.pl/videowizytowki/ 🙂

  Jeśli zaś planujesz dłuższą zabawę w promocję swojej firmy za pomocą filmów, czy kanału na YouTube, możesz spokojnie przeznaczyć na to większe fundusze albo zatrudnić kogoś. Na pewno warto pomyśleć o tej najszybszej formie przekazu jaką jest film. Jeśli jeszcze się wahasz o zaletach nagrywania filmików poczytaj o ich skuteczności w badaniach i raportach jakie zebrałam w jednym miejscu.

  Jaki potrzebny jest sprzęt do stworzenia domowego studia do nagrywania filmów?

  Prócz opcji opisanej przy okazji telefonów komórkowych oraz podstawowej, opisanej w drugim akapicie, należy pamiętać jeszcze o:

  • Oświetlenie; lampa np. LED Yongnuo, zasilaczu do niej i akumulatorach 800 zł. Ma opcję ściemniania i kontrolę temperatury barwowej.  Statyw, koszt około 100 zł.
   • Lampa pierścieniowa LED tzw. ring oraz statyw do niej za ok. 120- 300 zł. Ma średnice od 26 do 52 cm. Większość ma też już tzw. wąsy, czyli trzymadełko na telefon. Czasem nawet trzy uchwyty na komórkę.
   • Lampa pierścieniowa LED RGB ring statyw RAINBOW, cena od80 – 150 zł. Taką lampą można budować bardzo ciekawą atmosferę w studio.
   • Lampa Nanlite PAVOTUBE II 6C 1-KIT
   • Do budowania ciepłej atmosfery mogą pomóc ci zwykłe lampki na choinkę o ciepłej barwie za ok. 25 zł i w górę lub lampy a la chińskie lampiony.
   • Dobrze sprawdzają się też wielkie żarówki z ciepłym światłem (warmweiss 1800K) i ciemnymi kablami – często można takie spotkać w nowoczesnych kawiarniach.
   • Ciekawy neon, który może być twoim logo
   • Czarną, industrialną lampę podłogową 50cm z trójnogiem – Magna Eglip
   • Lampa Soft Box ośmiokątna (średnica 140 cm) lub prostokątna (50 cm na 70 cm), 1-3 żarówki 85 W i statywy, koszt około 190 zł za jeden zestaw. Do tego worki z piaskiem, klamerki, inne rozpraszacze światła – dyfuzory, zastawki, pochłaniacze światła.
   • Blenda – płachta z odbijającego światło materiału, zestaw 5 w komplecie kosztuje ok. 34 zł.
  • Więcej o oświetleniu studia pisałam TUTAJ.
  • tło kartonowe i system zawieszania do teł, koszt około 500 zł. Ja posiadam tło kartonowe białe 2,72 metra i 11 m długości, ale spokojnie może być mniejsze, jeśli twoje możliwości metrażowe w domu są mniejsze.
  • kamerka internetowa. Jeśli nagrywasz livey, a twoja kamerka wbudowana np. w laptop jest słaba, koniecznie zakup też dodatkową kamerkę internetową, cena waha się od 60 do 440 zł. Polecam Logitech C920 (i modele wyżej). Ciekawą opcją jest też śledzący twoje ruchy – automatyczny obrotowy statyw do telefonu komórkowego z kamerą internetową za ok 390 zł lub wersja tańsza bez kamerki Baseus 360°AI Following Shot Tripod Head – stabilizator jednoosiowy za 80 zł.
  • mikrofon krawatowy 50 zł lub kierunkowy 235 zł
  • do tego przedłużacze, rozdzielacze, worki z piaskiem albo inne obciążenia na lampy, klamerki, rozpraszacze światła. Ewentualnie dyfuzory, zastawki, pochłaniacze światła.

  Reasumując stworzenie własnego studia do nagrywania filmów jest to koszt około: 1 300 zł. Przy czym, jeśli nagrywasz w ciągu pogodnych dni i masz dobre tło w domu/ firmie w postaci jakiegoś regału z książkami, zasłony lub jasnej, może ceglanej ściany – koszt jest zerowy!

  Dodatkowy sprzęt do filmowania tzw. bajery-buzery

  • Dron.  Obecnie od stycznia 2020 roku na rynku jest dostępny dron Mavic Mini o wadze 249 g, tym samym nie potrzeba na niego żadnych szkoleń. Jego cena to ok. 1800 zł. 

  Jeśli zaś chcesz się zajmować lotami profesjonalnymi (komercyjnymi i zarobkowymi) to musisz mieć świadectwo kwalifikacji, tabliczkę znamionową z nazwą podmiotu, światła ostrzegawcze w nocy, kamizelkę ostrzegawczą, system FailSafe i instrukcję operacyjną podmiotu. Przy czym samo szkolenie, po którym otrzymujesz świadectwo kwalifikacji to koszt:

  1. jeśli mówimy o szkoleniu VLOS w zasięgu wzroku to 1500 zł na wszystkie drony (UAV) do 5 kg.
  2. jeśli zaś o szkoleniu BVLOS poza zasięgiem wzroku to 3700 zł na wielowirnikowce (MR) do 25 kg.

  do tego dochodzą badania lotniczo – lekarskie, wykup polisy OC operatora BSP i sam egzamin z latania dronem, a trochę wprawy i doświadczenia to wymaga. Firma, która się tym zajmuje to np. redwings.com.pl 

  Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie www.ulc.gov.pl/drony)

  Sam dron, dobrej jakości taki jak np. Phantom 4 to koszt około 4 000 zł.

  Reasumując zabawę z dronem to koszt od 1800 zł5 500 zł.

  Osobiście korzystam z usług znajomego na terenie Krakowa, który ma uprawnienia i zajmuje się również spacerami wirtualnymi k2wnetrza.pl. Koszt nagrania u niego filmiku z lotu ptaka (kilku ujęć na jednym locie) i prostym montażu takiego filmiku to około 350 – 400 zł.

  • Go pro, czyli kamerka sportowa – dobra do nagrywania ujęć sportowych i dynamicznych np. na wakacjach lub ujęć pod wodą w wodoszczelnej obudowie, ale… co ważne – filmiki są gorszej jakości jeśli nagrywane są we wnętrzach.
  • Cena Go Pro to około 800-1200 zł w zależności od modelu. Osobiście znalazłam zamiennik Go pro, po tym jak mój po prostu mi padł. Podobny przypadek miała też moja koleżanka i doszłam do wniosku, że jednak droższy nie zawsze znaczy lepszy. Ten zamiennik to YI 4k action camera, cena około 700 zł. Do tego trzeba doliczyć jeszcze stick i różnego rodzaju uprzęże i przyssawki do mocowania na sobie lub na kasku oraz całą masę łączników i mocowań. Dobrze jest się zaopatrzyć też w bojkę, jeśli chcecie nagrywać kamerką pod wodą gdy nurkujecie. Osobiście zamówiłam taki zestaw dodatków z Chin, co było bardzo niedużym wydatkiem około 120 zł za 50 elementów. Niestety chińska jakość w częściej używanych elementach skruszyła się… I uwaga , nie zanurzajcie sticka teleskopowego – często rdzewieje i gorzej działa, lepiej skorzystać z wyprostowanego i usztywnionego własnego ramienia 🙂

  Reasumując zabawę z kamerką sportową to koszt około: 1000 zł.

  • Mikrofony do wywiadów. Możesz kupić zwykły mikrofon reporterski (który mnie osobiście trochę rozśmiesza, bo przypomina mi gałkę lodów w wafelku) np. IK Multimedi iRig Mic 247 zł, mikrofon krawatowy (50 zł) lub kierunkowy mocowany do lustrzanki (ok 235 zł), o których wspominałam już w pierwszym akapicie albo… zakupić profesjonalny zestaw mikrofonów bezprzewodowych – dwóch nadajników i jednego odbiornika (ja posiadam Saramonic UwMic9 lub Rode Filmmaker Kit), koszt to około 1500 zł. Warto też pomyśleć o dodatkowym oświetleniu i tle jeśli wywiady będą nagrywane w jakimś wnętrzu, koszt ok. 1300 zł. Jeśli chcesz nagrywać podcasty lub webinary polecam Ci mikrofon RODE NT2-A Ki, cena ok. 1300 zł lub tańszą wersję: mikrofon pojemnościowy MOZOS MKIT-900PRO za ok. 179 zł.

  Pani… a nie da się tak taniej?

  Tak jak pisałam, na potrzeby jednego filmiku promującego twoją działalność, lepiej jest zlecić komuś jego nagranie. Sam widzisz, że to nie jest taka prosta sprawa, jeśli ma być legalnie i dobrze. Istnieje też opcja wypożyczenia sprzętu. W większych miastach można znaleźć wypożyczalnie. Najczęściej sprzęt pożycza się na weekend, ale… należy zapłacić dużą kaucję! Przykładowo wypożyczenie body aparatu to 160 zł na 1- 3 dni, ale kaucja zwrotna wynosi 3000 zł. W internecie jest też wiele sprzętu używanego, ale tutaj mogą zdarzać się niemiłe niespodzianki, tak jak przy innych aukcjach internetowych. Jeśli zaś chcesz nakręcić jeden wywiad lub filmik w ładnym otoczeniu możesz wynająć do tego studio fotograficzne na godziny lub zapytać w ładnej kawiarence, czy zgodzą się w mniej ruchliwych godzinach udostępnić ci stolik np. z ładnym ceglanym tłem. O szczegółach nagrywania w kawiarniach pisałam TUTAJ.

  Mam nadzieję, że pomogłam w doborze sprzętu. Obojętne jaką opcję wybierzesz: drogi, czy tani sprzęt – nie poddawaj się w dojściu do celu jakim jest posiadanie własnej video wizytówki, by pokazać się innym.

  Zapraszam też na Facebooka, tam piszę więcej o aktualnościach w świecie zwyczajnych i niezwyczajnych filmowców.