Zastanawiasz się czy w ogóle nagrać filmik promocyjny w klimatycznej kawiarni? Otóż jestem za 🙂

Miłe i klimatyczne knajpki, kawiarnie i restauracje chętnie udostępniają swoje bardzo stylowe kąciki, w których można opowiedzieć o tym co się robi i jak może to pomóc Twoim klientom. Możesz tam nagrać nawet całą serię modułów do twojego kursu online (jeśli knajpka jest mniej uczęszczana a właściciele bardziej przychylni). Zazwyczaj za jedno godzinne lub dwugodzinne nagranie wystarczy zamówić kawę lub posiłek i oznaczyć # hasztagiem nazwę lokalu, w który nagrywało się film. Ludzie lubią oglądać lifestylowe filmy w dobrej atmosferze i w dobrym stylu. W Krakowie bardzo dużo ciekawych lokali można znaleźć na Kazimierzu lub w sferze Dolnych Młynów. Jeśli jest za tłoczno, często na każdym osiedlu znajduje się mała, cicha kawiarenka. Choć nagranie takiego filmiku zajmuje trochę więcej przygotowań, na pewno spowoduje większą oglądalność niż filmy nagrane z ręki na spacerze lub np. na tle białej ściany w domu. Można też wynająć specjalne studio fotograficzne, które jest już nieco urządzone. Przykładowo w Krakowie ciekawą ofertę ma Milk Studio. Ja jednak najczęściej współpracuje z fotografami, którzy mają pod wynajem bardzo fajne Bad Idea Studio w KRK.

Kilka złotych rad jak nagrać filmik promocyjny

 • Kilka dni wcześniej zarezerwuj termin i zapytaj właścicieli danego lokalu czy będzie można nagrać u nich krótki film. Chociaż film będzie krótki to same nagrania mogą trwać od 1-3 godzin.
 • Poproś kogoś o pomoc, by w dniu zero na miejscu ustawił Ci dobry kadr i ostrość.
 • Pamiętaj, że film lepiej nagrać w “martwych godzinach”, może nawet uda się na chwilę przed otwarciem lokalu lub po jego zamknięciu.
 • Zapytaj personelu, czy może wyciszyć na jakiś czas muzykę (jeśli jest włączona), tak żeby było tylko słychać lekki gwar samej kawiarni. Utwór muzyczny może być rozpoznany przez Facebooka, a cały film skutecznie wyciszony. Eliminowanie muzyki z tła jest trudną sprawą i to raczej dla dźwiękowca. Poza tym, Twój głos może być bardziej elektroniczny.
 • Pamiętaj, że możesz siedzieć centralnie na ujęciu lub nieco z lewej lub z prawej strony zgodnie ze złotym podziałem, o którym pisałam na blogu: Emocje w filmie.

 • Gdy wszystko będzie już ustawione, ktoś włączy Ci nagrywanie, pamiętaj o klaśnięciu. Chyba że masz klaps filmowy : ) Taki krótkotrwały hałas jest po to, by później na ścieżce dźwiękowej łatwiej można było zsynchronizować ze sobą ujęcia z dwóch kamer.
 • Jeśli się pomylisz, zatrzymaj się w tym samym miejscu, odetchnij, nie zmieniaj znacząco pozycji i rozpocznij dalej lub od początku. Później dzięki takim pauzom będzie łatwiej ciąć film.
 • Film można przeprowadzić w formie wywiadu lub wyświetlanych pytań. Ewentualnie jako ciąg swojej wypowiedzi.
 • Ciekawe i utrzymujące uwagę są również przerywniki z Twoim śmiechem lub gdy popijasz kawę, czy czytasz coś w książce lub zapisujesz w notesie.

 • Na początku filmu umieść planszę z zapowiedzią o czym on będzie. Na końcu zaś podaj namiary na siebie, swoją stronę www lub profil na Facebooku.

 • Oczywiście może przydać Ci się delikatny podkład muzyczny z legalnego źródła.

Jaki jest potrzebny sprzęt by nagrać filmik promocyjny

 • Dzień wcześniej naładuj wszystkie baterie w aparatach i sprawdź, czy karty nie są przepełnione.
 • Dobrze jest też mieć ujęcia z dwóch kamer. Jeśli ktoś wejdzie Ci w jeden kadr, możesz uzupełnić ujęcie nie tracąc płynności wypowiedzi, ujęciem z drugiej kamery/ aparatu/ komórki.

 • Sprawdź wcześniej oświetlenie, pogodę na zewnątrz. Jeśli będzie trzeba weź dodatkowe lampy, by doświetlić twarz.
 • By wyeliminować zbyt duże hałasy z otoczenia zadbaj również o mikrofon chociażby krawatowy (z conajmniej 2 metrowym kablem) lub jeśli posiadasz mikrofon kierunkowy do aparatu cyfrowego.
 • Jeśli chcesz nagrać kilka ujęć za jednym zamachem, weź ze sobą kilka kompletów strojów na przebranie i gadżetów na stolik (IPad, komórka, notes, pióro lub przedmiot, który chcesz reklamować czy też którym posługujesz się w swej pracy na co dzień). O makijażu i fryzurze zrobionym przed całą akcją już nawet nie wspominam.

Powodzenia.

TUTAJ, na YT znajdziesz, krótki filmik o powyższych zasadach.
PS. jeśli interesują cię Mocne rozmowy autorstwa Anety Pondo zapraszam TUTAJ 🙂

Moje tytułowe zdjęcie z kawą wykonała fotograf Kamila Isakiewicz 🙂