Filmowanie wnętrz, które tworzysz jako architekt, projektant wnętrz lub chcesz wynająć jako agent nieruchomości można opanować do perfekcji za pomocą kilku sprawdzonych trików, nawet dzięki nagraniom za pomocą twojego telefonu. Oczywiście jeśli mówimy o video wizytówce z wnętrz, które tworzysz, czasem lepiej oddać ją w ręce fachowców. Natomiast jeśli w ciągu roku pozostawiasz za sobą kilka/ kilkanaście ciekawych realizacji, swojego stylu i dobrego designu a masz tylko kilka dni lub godzin na uwiecznienie swojego dzieła zanim nowi lokatorzy się wprowadzą – nie czekaj. Pamiętaj, że prócz zdjęć najlepiej ogląda się filmy. Oddziałują na większą ilość zmysłów. A we wnętrzach można je naprawdę poruszyć grając fakturami materiałów, kolorami, czy barwą świateł.

Filmowanie wnętrz – pomysły na ujęcia

 • Metamorfozy. Zestawienie nowych mebli/ faktur/ elementów wystroju wnętrz razem ze starymi, ukochanymi przez właściciela, z tzw. duszą. Zachowane rzeczy i nowości;
 • Ujęcia ogólne: z kąta pokoju, panoramiczne, góra – dół, po skosie, z wysokości na monopodzie – opierasz go np. o biodro i robisz półobrót wokół własnej osi.
 • Ujęcia detali: zza kwiatów, zza drobnych detali jak np. rzeźba, szkło (szklany wazon zniekształcający rzeczywistość a potem jej realny wygląd – artystyczne ujęcie), od szczegółu detal elementu wystroju i płynne odsunięcie się z kamerą do tyłu na szerszą perspektywę pomieszczenia, ciekawe oświetlenie – ujęcie z dołu;
 • Różne faktury i kolory – zestawienie, ostrość z jednego na drugie w niewielkiej odległości. Rozmycie i wyostrzenie aparatem cyfrowym z funkcją nagrywania;
 • Lustra – powiększające przestrzeń. Jeśli w łazience jest duże lustro, można je nagrać z z niższej perspektywy, na wysokości umywalki, żeby nie było nas widać w odbiciu;
 • Timelapsy – robienie zdjęć w trakcie remontu, w ostępach czasowych, z jednego miejsca i zestawienie ich na osi czasu w np. półsekundowych odstępach czasu. Takie ujęcie dobrze pokazuje zmiany.
 • Pokazanie siebie w trakcie opowiadania o dobrych rozwiązaniach w mieszkaniu, w dwóch różnych kadrach i w zbliżeniu i oddaleniu. Jeśli się zatniesz, zastygnij w jednej pozycji i po chwili mów dalej, po wycięciu zacięcia można wstawić przejście lub zamaskować cięcie ujęciem wnętrza lub zdjęciem.

Filmowanie wnętrz a optymalne światło

Najlepsze do wnętrz jest światło dzienne rozproszone, nie ostre słońce, ale zwykłe dzienne światło. Trzeba je znaleźć metodą prób i błędów. Być może trzeba będzie albo doświetlać światłem, które jest zaprojektowane w danym mieszkaniu albo wykorzystywać to z zewnątrz. W ostateczności mogą się przydać lampy parasolki lub soft boxy jeśli mieszkanie jest bardzo ciemne. Wszystko zależy od pory dnia, pogody, lokalizacji mieszkania, od detali w środku a nawet koloru ścian.

Możesz nagrywać też wieczorem, jeśli ujęcia mają być pełne ciepłego oświetlenia – taki bardziej świąteczny klimat. Zależy czy mieszkanie ma dużo miękkich faktur, które możesz dobrze pokazać z ciepłymi kolorami świec i lamp czy raczej jest surowe, kamienne, jasne i minimalistyczne – wtedy będzie lepiej pasować dzienne oświetlenie.

Filmowanie wnętrz – ciekawe triki

 • Zablokuj ekspozycję w trakcie nagrywania filmiku w komórce. Jasność i ostrość nie będą Ci się zmieniać dynamicznie w trakcie ruchu. Szczególnie widać to na nagraniach na tle okna. Najpierw ustaw ostrość na danej rzeczy, potem włącz nagrywanie i zablokuj 2 sekundowym dotykiem ekranu ekspozycję.
 • Wprawienie w ruch zdjęć. Jeśli masz zdjęcia z dawno odnowionego lub urządzonego wnętrza, zestaw je w programie do edycji filmów, wpraw w ruch np. zbliżeniem i nałóż na nie płynne przejścia – zawsze to jakaś imitacja filmu i dynamiki. Takim materiałem można też zrobić na etapie montażu tzw. przebitki gdy ty będziesz opowiadać o wnętrzu.
 • Slider – jeśli nie chcesz kupować nowego za ok. 300 zł, możesz postawić aparat/ telefon na małym trójnogu ustawiony na ręczniku i przeciągnąć go  po ławie/ parapecie lub postawić na czymś mobilnym np. autko 😉

Jaką muzykę podstawić pod filmy wnętrzarskie?

Zawsze jestem za oryginalną, opłaconą licencjonowaną muzyką, co zapewnia spokojny sen 😉

Jeśli filmy z wnętrz chcesz umieszczać na Faceobooku wystarczy zaglądnąć do biblioteki utworów FB: facebook.com/creatorstudio/.

Jeśli chcesz wystawić je tylko na YouTube, zajrzyj do darmowej biblioteki utworów YT: www.youtube.com/audiolibrary/.

Jeśli chcesz chwalić się wnętrzami i na FB i na YT i na własnej stronie www polecam Ci stronkę audiojungle.net. Więcej o serfowaniu po niej i ustawianiu filtrów na konkretne utwory pisałam w TYM ARTYKULE. Do płatności potrzebna jest karta debetowa. Jeśli jej nie posiadasz możesz zajrzeć na stronę Front Music. To kolejna sprawdzona strona z muzyką. Jest polska, ma kilka darmowych utworów, wszystko jest na niej jasno opisane, a przy okazji niemal każdy utwór kosztuje 39 zł. Nie jest ona jakoś wybitnie rozbudowana, jeśli chodzi o ilość utworów, ale wszystko jest na niej jasne i czytelne. Poza tym jako podkład muzyczny pod filmiki wnętrzarskie nie potrzebujesz orkiestry tylko delikatnie majaczący w tle utwór. Muzyka nie jest w nich najważniejsza.

Jaki sprzęt przyda się do nagrania wnętrz?

 • Mały statyw trójnożny do telefonu i objemka na telefon do niego ok. 40 zł;
 • Monopod 50 zł (do ujęć z góry, ale zwykłym statywem ze złączonymi nóżkami też da się radę oprzeć go np. o biodro i zrobić półobrót wokół własnej osi);
 • RODE mikrofon kierunkowy 235,00 zł, z dodatkowo dokupionym klipsem do przyczepienia do biurka;
 • Mikrofon krawatowy z co najmniej 2 metrowym kablem np. Boya BY-M1 ok 50 zł;
 • Statyw z głowicą olejową np. foto-video CineGEN 152cm za 179 zł;
 • Lampa np. LED Yongnuo, zasilacz do niej i akumulatory 800 zł lub lampa pierścieniowa za ok. 120 zł dedykowana do nagrywania np. vlogów. Ewentualnie softboxy i statywy, koszt około 190 zł za jeden zestaw;
 • Stabilizacja komórki: Osmo mobile 2 lub FeiyuTech VIMBLE 2 (ten drugi ma jeszcze teleskopową nóżkę – wtedy można nagrywać się samemu);

Są też gotowe zestawy, ale to raczej do stabilnego nagrywania vlogów telefonem, bez przemieszczania się po wnętrzach gdyż nie ma stabilizacji obrazu w trakcie ruchu:

 • Operatorska klatka ULANZI M-RIG Vlog, w której można dodatkowo montować lampki ledowe, mikrofon i telefon. Sama kratka 167 zł;
 • “Uchwyt do nagrywania i filmowania telefonem do statywu dla Youtubera”, czyli zestaw z oświetlenia + mikrofonu + selfistika do komórki;
 • Giętki uchwyt do blatu na telefon z lampką led 79 zł.

I jak zawsze, jeśli mieszkasz na terenie Krakowa polecam sklep: Foto plus sklep na ul. Studenckiej 6 (są dwa obok siebie – foto a drugi video, polecam ten video). Tam nie ma głupich pytań, chłopaki są super, dopasowują sprzęt do budżetu.

Więcej o sprzęcie wszelakim pisałam w TYM ARTYKULE.

Check lista przed nagraniem

 • Plan o czym chcesz powiedzieć w danym mieszkaniu;
 • Plan cichych ujęć wnętrz -panoramy i detale tzw. b-rolle, które będą przeplatane z twoją ewentualną wypowiedzią przed kamerą;
 • Uzgodnienie terminu do wejścia na mieszkanie z właścicielami;
 • Dobranie pory dnia pod kątem oświetlenia;
 • Naładowanie baterii w aparacie/ komórce i zgromadzenie potrzebnego sprzętu;

Logo lub intro

Warto na początku filmu wstawić logo twojej firmy a jeszcze lepiej jeśli wprawisz je w ruch. Na końcu filmiku nie zapomnij wstawić namiarów na siebie.

Programy do edycji filmów

Filmy można już montować na poziomie telefonów komórkowych. Choć osobiście wolę widzieć więcej i dopracować kadry na większym ekranie komputera. Jeśli masz smartfon w systemie Android możesz zainstalować np. aplikację InShot. To edytor video i zdjęć. Do filmów możesz dodawać muzykę, zdjęcia ozdabiać efektami, tworzyć kolaże itp. Jest prosty w obsłudze dla początkującym użytkowników. Już na początku pojawiają się krótkie uwagi instruujące. Ma też funkcję „prędkości”, w której można spowalniać film.

Jeśli posiadasz Iphone polecam aplikację Videoleap na IOS (Apple)– posiada zdecydowanie więcej funkcji niż iMovie. Można w nim zrobić o wiele bardziej zaawansowane projekty choć w obsłudze nie jest nadal skomplikowany.

Z płatnych programów na komputer stacjonarny lub laptopa jak zawsze polecam Filmorę. Więcej o programach pisałam w TYM ARTYKULE.

Filmowanie wnętrz inspiracje

Warto śledzić w telewizji programy wnętrzarskie i naśladować ujęcia i pomysły na pokazanie pewnych elementów dekoracyjnych, a nawet emocji nowych właścicieli (np. Dorota was urządzi)

Przykłady z internetu:

 • Wnętrza Zewnętrza na YT – Home Tour: dziewczyna bardzo ciekawie oprowadza po zaprojektowanych i wykonanych przez siebie wnętrzach, ma wiele odcinków;
 • Lurvig vlog na YT, pan doradza z poziomu swojego biurka plus dodaje plansze/ zdjęcia obok, vlog z poradami;
 • Homebook majster na YT, przykład bardziej telewizyjnego nagrania – obiektyw stałooogniskowy aparatu cyfrowego – rozmazuje tło, ujęcia z dwóch kamer, zbliżenia;
 • Słoma w domu na YT– vlog z poradami;
 • Voight interiors na YT

Bardzo ciekawą video wizytówkę z wnętrzarskich zakończonych projektów znajdziesz wpisując w google: “Hi-Lught Architects – Wyobraź sobie idealny dom!” – bardzo podobają mi się takie ujęcia.

Spacery wirtualne 3d

Są one najczęściej wykorzystywanym narzędziem w branży nieruchomości oraz w branży hotelarskiej, jako reklama klubów fitness, kawiarni i innych lokali do użytku publicznego. Taki wirtualny spacer po wnętrzu, umieszczony na stronie, pozwala na znalezienie się w samym środku danego wnętrza i przespacerowaniu się po nim punkt po punkcie. Osobiście polecam firmę K2 wnętrza.

Przede wszystkim próbuj łapać dobre kadry, każdy kolejny daje ci coraz większe doświadczenie. Odważ się. Dziś najwięcej odtworzeń mają właśnie filmy.